İstanbul’da ''Kudüs'' Sergisi

12 Aralık 2018 Çarşamba

İstanbul’da önemli bir sergiye davet etmek istiyoruz sizi. "Kudüs'te Hayat: Kudüslü Fotoğrafçıların Gözünden" fotoğraf sergisi, Cemal Reşit Rey konser salonunda 14 Aralık’a kadar görülebilir.

Kudüslü 5 fotoğrafçının eserleri "Kudüs'te Hayat” fotoğraf sergisinde görülebilir

İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonu önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Yunus Emre Enstitüsü ile istanbul Büyükşenir Belediyesi İş Birliğiyle düzenlenen "Kudüs'te Hayat: Kudüslü Fotoğrafçıların Gözünden" fotoğraf sergisi ziyaretçilerine ağırlıyor.

Sergide kudüslü 5 profesyonel fotoğraf sanatçısının eserleri yer alıyor. Çoğunluklu acı olaylar ve İsrail’in hukkusuzlukları ve insan hakları ihlallerille gündeme gelen üç dinin kutsal şehri Kudüs’te günlük yaşama ilişkin fotoğraflar, bu kutsal şehri farklı bir açıdan, hayatın başka yönleriyle birlikte gündeme taşıyor.

14 Aralık’a kadar devam edecek olan serginin mesajı “İsrail işgalinin yaşattığı krizler insanlığın maalesef Kudüs’ün güzelliklerini görmesine engel oluyor” cümlesiyle özetlenebilir.

Serginin ikinci ayağının aynı fotoğraf sanatçılarının eserleriyle İstanbul'u konu alacak şekilde Kudüs'te gerçekleşecek olması da ayrı bir ilginç organizasyon olacak.

Mirasımız kudüs” karikatür yarışması

Dereceye giren eserler İran, Türkiye ve Hindistan’dan…

Bu arada, "2. Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması" ödüllerinin sahipleri de belli oldu. Mirasımız Derneği ve Dünya Karikatüristler Birliği tarafından düzenlenen yarışmada 8 farklı kategoride verilen ödüllerde, birinciliğe İran'dan Mahmood Nazari, ikinciliğe Önder Önerbay, üçüncülüğe ise Hindistan'dan Shibu Cheriapadath Balan değer görüldü.

Yarışmaya 40 ülkeden 329 katılımcı, 788 eserle katılmıştı. 30 karikatür finale kalmıştı.