DİTİB’e Yönelik Karalama Girişimi

12 Aralık 2018 Çarşamba

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin güvenlik birimlerince izleneceği yönündeki haberlere, resmi makamlardan yalanlama geldi. Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistorius “Böyle bir durum sözkonusu değil. Ditib muhatab olduğumuz önemli bir kurumdur. Bu tür iddialar karşılıklı diyaloğumuza hiçbir fayda sağlamaz” dedi.

Almanya’da firari fetöcülerin ve onlara destek veren bazı yerel çevrelerin baskılarıyla, zaman zaman Diyanet İşleri Başkanlığı'nın faaliyetlerine yönelik karalama kampanyaları gündeme geliyor. Son iddia, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin ülkedeki faaliyetlerini takibe alacağı yönündeydi.

İddialar güvenlik kaynaklarınca yalanlandı. İç istihbarattan sorumlu olan anayasayı koruma teşkilatının, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı belirtildi. Welt am sonntag gazetesinin haberinde, teşkilatın mevcut durumda Ditib'i izlemenin uygun olmadığı kararını verdiği ifade edildi. 

Ditib üzerindeki siyasi etkilere dikkati çeken aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistorius, “Ditib'in izlenmesine karşıyım.bu kurum bizim için önemli bir muhatabtır” dedi.

 

 

 

Ditib’e yönelik karalama girişimi

Pistorius: ditib’in izleneceği görüntüsü vermek diyaloğa hiçbir şekilde fayda sağlamaz