İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yılı Kutlandı

13 Mart 2015 Cuma
İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yılı Kutlandı

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden süzülen İstiklal marşının kabulünün üzerinden tam 94 yıl geçti. Gün dolayısıyla, Ersoy’un bu eşsiz dizeleri yazdığı Ankara Hamamönü’ndeki Taceddin Dergahı’nda tören düzenlendi. Törende 81 ilden gelen Mehmet Akif isimli gençler büyük ilgi gördü.

Kurtuluş Savaşı’nın ve bağımsızlığın simgesi İstiklal Marşı’nın kabulünün 94′üncü yıldönümü törenlerle anıldı. “İstiklal şairi” Mehmet Akif Ersoy’un unutulmaz dizeleri, mehteran eşliğinde hep bir ağızdan okundu. Törenin adresi, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ulusal marş olarak kabul ettiği İstiklal Marşı’nın yazıldığı TaceddinDergahı’ydı.

Anma törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gençlere “Mehmet Akif’i örnek alın” nasihatinde bulundu.

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Başkanı Mehmet Doğan ise İstiklal marşı ile Mehmet Akif’in bir bütün olduğunu vurguladı. Programda vatan şairini canlandıran tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez’in 81 ilden gelen Mehmet Akif isimli çocuk ve gençlerle yaptığı gösteri büyük ilgi gördü. Tören, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle son buldu.