İsveç'te 'Yılın Kahramanı' Bir Türk Kadını

2 Ocak 2018 Salı

63 yaşındaki 7 çocuk annesi Fatma İpek Alcı, İsveç’te yaşayan bir gurbetçi. Mahallesinde Türk arkadaşlarıyla birlikte sosyal hayata öyle katkılar sundu ki bir anda tüm ülkenin sevgisini topladı. Hikayenin kahramanı, İsveç’te düzenlenen büyük bir törenle “yılın kahramanı” oldu.

İsveç'te 'Yılın Kahramanı' Bir Türk Kadını

Mahallesinin güvenliğini sağladı, İsveç halkının gönlünde taht kurdu. 63 yaşındaki 7 çocuk annesi Fatma İpek Alcı, İsveç’te yılın kahramanı ödülüne layık görüldü. İsveçin kahraman kadını beni seçtiler ve gurubumu seçtiler çok çok teşekkür ederim İsveç halkına çok teşekkür ederim beni seçenlere.

Fatma İpek, Arkadaşlarıyla Mahallesinin Güvenliğini Sağladı, Halkın Takdirini Topladı

Hikayenin kahramanı aslen Konyalı. İsveç’te yaşadığı mahallenin huzurunu sağlamak ve son zamanlarda artan şiddet olaylarını ve saldırıları önlemek için bir dernek kurdu. Türk arkadaşlarıyla birlikte Stockholm'un Fittja Mahallesi'nde gece yürüyüşlerine çıkıp, olay çıkartan, dükkanların camını kıran gençlere engel oldu.Böylece türk kadınlarının evde oturmadığını ve sosyal hayata katkı sunduğunu da gözler önüne serdi.

20 kişilik grubun bu davranışı İsveç basınında geniş yankı buldu. ''Göçmen anneler İsveç'te güvenlik gezisi yapıyor'' başlığıyla kısa zamanda isveçlilerin takdirini topladılar. Özellikle ABD’de ve AB ülkelerinde “göçmenler olay çıkarır” algısını da bir nebze olsun kırdılar.

Cuma günleri kadınların yürüyüşü olduğu için Amerikan Başkanına Türk kadınlarını İsveçte örnek gösterdiler.

Tüm bu olumlu davranışlar ödülle taçlandırıldı. Fatma İpek Alcı, İsveç'in en önemli gazetelerinden Aftonbladet tarafından düzenlenen yarışmada, halkın oylarıyla "yol gösterici" dalında yılın kahramanı oldu. Ödülünü ülkenin seçkin davetlilerinin de katıldığı bir törenle bütün “Türk kadınları” adına aldı.

Anlamlı törende diğer türk arkadaşları da onurlandırıldı. Yılın kahramanları İsveç Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Gustav Fridolin tarafından da tebrik edildi. O kahramanlar, böylece AB’de yeni bir türk kadını imajı ortaya çıkardılar.