''İyilik Ekseninde Aile Forumu'' Başladı

29 Nisan 2019 Pazartesi

“İyilik Ekseninde Aile Forumu” Başladı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’da düzenlenen İyilik Ekseninde Aile Forumu’na katıldı. Forumun açılışında konuşan Başkan Erbaş, insanlığın iyiliğe muhtaç olduğunu söyledi. Dünya ve ahirette hayatın özünün iyilik olduğunu vurgulayan Erbaş, “Bizim, iyiliği her zaman yaygınlaştırmak gibi çok önemli bir sorumluluğumuz var. İyilik İslam’ın en temel kavramlarındandır. İyi işler yapmak anlamına gelen salih amel ifadesi Kur’an-ı Kerim’de Allah’a ve ahirete imandan sonra zikredilir ve nihayetinde iyilik yapanlar korku ve hüzünden uzak olarak kurtuluşa ermek ile müjdelenir.” dedi.   Konuşmasına iyiliği çoğaltmak için en büyük görevin aileye düştüğünü ekleyerek devam eden Başkan Erbaş  “İyiliğin olmadığı yerde kötülük hakim olur. Onun için karanlıktan çıkamayana bir mum olabilmektir iyilik.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen forumda, toplumun en küçük yapı taşı ailenin İslam’daki önemi anlatıldı. Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, “Aile, fertlerin birbirine muhtaç olduğu, kapının eşiği -  toplumun beşiği, fertlerinin birbirinden kuvvet aldığı, ahlak ve maneviyatın en üst düzeyde öğretildiği, peygamberlik silsilesinin en güzel örneklerini sergilediği, Allah’ın emri Peygamber’in kavli ile inşa etmiş olduğumuz bu müessese millet varlığımızı güçlü kılmaktadır.” ifadesini kullandı. 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen forum iki gün sürecek. Alanında uzman kişiler, iyilik ekseninde aile forumunda "Ailede İyilik/Maruf Kavramı", "Psiko-Sosyal Açıdan Ailede İyilik" ve "Ailede Çatışmayı Önleyecek İyilik Modelleri" başlıkları altında sunumlar yapacak. 

 

Haber: Abdullah Aytekin