Kavurucu Sıcaklar Geliyor

30 Haziran 2017 Cuma

Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası Türkiye’yi yakıp kavuracak. Yarından sonra yurt genelinde termometreler 45 dereceleri gösterecek. Uzmanlar bugünlerde öğle saatlerinde dışarı çıkmayın uyarısı yapıyor.

Bugünlerde evden dışarı çıkacaklar çok dikkat etmeli. Çünkü kavurucu, bunaltıcı sıcaklar geliyor. Hafta sonuna kadar yurt genelinde hava daha da sıcak olacak. Özellikle Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hava sıcaklığının 40 dereceyi aşması bekleniyor…

Özellikle batı ve güney kesimlerinde iç bölgelerde yer yer hem Haziran ayının hem de Temmuz ayının sıcaklık rekorlarını kırma ihtimalimiz var.

Bu yazın ilk sıcak hava dalgası Kuzey Afrika’dan geldi. Türkiye’yi yakıp kavurdu, üstelik daha da kavuracak. Özellikle yarından sonra çöl sıcakları yaşanacak..

Özellikle aydın, Manisa, Muğla çevresinde 45-46 dereceleri göreceğiz. Göller yöresi Akdeniz’in kıyı şeridi Doğu Akdeniz’de yüksek sıcaklıklar göreceğiz. Hafta sonu göreceğimiz ısınmayla birlikte Güneydoğu Anadolu bölgesinde 45 derecenin üzerine çıkacak hava sıcaklıkları Mardin’de, Diyarbakır’da, Urfa’da 46-47 dereceleri göreceğiz yine iç kesimlerde başkent Ankara’da çok fazla görmediğimiz 40 dereceleri göreceğiz

Bu rakamların her biri gölgede yaşanacak tahminler. Hissedilen 8 derece daha yüksek olacak. Yani sıcak hava tehlikeli seviyelere ulaşacak. Bu nedenle uzmanların uyarısına uyulmalı.

Kronik rahatsızlığı olanlar, kalp rahatsızlığı olanlar, hamileler, yaşlılar çok fazla dışarı çıkmamasında fayda var.10 ila 16 arasında sağlıklı kişiler dahil direk güneş ışığına uzun süre maruz kalmamakta fayda var. Bol sıvı tüketilmesinde, özellikle su tüketilmesinde falda var ve biraz daha hafif, daha bol kıyafetler giyilmesinde fayda var.

Önümüzdeki hafta başından itibaren sıcaklıklarda küçük bir düşüş yaşanacak, ancak çöl sıcakları bu yaz yine zaman zaman Türkiye’yi esir alacak.