Görme Engelliler için Kur’an Kursları

30 Haziran 2017 Cuma

Diyanet İşleri Başkanlığı engelli vatandaşların manevi eğitimine katkı sağlamak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Görme engelliler için Breyl alfabesiyle hazırlanan dini yayınlar da büyük ilgi görüyor. İstanbul’da ve Ağrı’da bu yöntemle Kur’an öğrenen öğrenciler aldıkları eğitimlerden bir hayli memnun…

Din hizmetlerinden toplumun tüm kesimlerinin yararlanması için engellilere yönelik yürütülen çalışmaların daha da yaygınlaşması hedefleniyor. Bu çerçevede İstanbul’da  Çamlıkaltı erkek Kur’an kursunda, Kur’an-ı Kerim’i parmaklarıyla ezberleyen görme engelli hafızlar yetiştiriliyor.

Şuana kadar 60 öğrenci bu kursta eğitim aldı.

Öğrenciler, kursla ilgili: “ilk başta geldiğimde çok sıkıntı çektim hani sonradan öğrendim ya, sonradan öğrendiğim için parmak hassasiyeti çok önemli oluyor. Ondan sonra parmaklarımın açıldığını hissettim ben bunu yaparım dedim ve yaptım.”

“İlerde buradan hafız olarak çıkarsam inşallah görme engelli kardeşlerimize Kur’an eğitimi verip bende görme engelli bir hafız yetiştirmek isterim.”

Görme engelli kuran âşıkları için eğitim veren bir başka kurs ise Ağrı’da faaliyetlerini sürdürüyor. 

Breyl alfabesi ile Kur’an öğrenme kursuna katılan kursiyerler, haftanın 5 günü aldıkları eğitimle 1,5 yılda Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. 

Azim ve kararlılıklarıyla birçok insana örnek olan kursiyerler, sağladıkları manevi tatminin yanında İŞKUR’un desteğiyle halk eğitim merkezinde açılacak kursta eğitmen olarak çalışarak para kazanacaklar.