Keleş, Mekke’de Irak Hac Organizasyonu Başkanlığını Ziyaret Etti

5 Eylül 2017 Salı
Keleş, Mekke’de Irak Hac Organizasyonu Başkanlığını Ziyaret Etti

Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, Mekke’de Irak Hac Organizasyonu Başkanlığını ziyaret etti.

Irak Hac ve Umre Komisyonu Başkanı Halit Atiye ve Irak Fıkıh Akademisi üyelerinin karşıladığı Başkanvekili Keleş, hac mevsiminin ilim adamlarının buluşması için büyük bir vesile olduğunu belirterek, Mekke’de Irak’ın çok değerli ilim adamları ve fakihleriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Irak Hac ve Umre Komisyonu heyetinin, Diyanet’in ev sahipliğinde düzenlenen İslam ülkeleri hac organizasyonu başkanları toplantısına katıldığını ve bereketli bir toplantı olduğunu ifade eden Başkanvekili Keleş, “Vahyin indiği bu topraklarda Irak’ın değerli alimleriyle buluşmuş olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Davetlerinden dolayı başta Hac ve Umre Komisyonu Başkanı Halit Atiye’ye ve Irak Fıkıh Akademisi üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Haccın kardeşlerin buluştuğu, birlikte dertlerini konuştuğu bir yer olduğuna değinen Başkanvekili Keleş, bu yıl ümmetin en önemli sorunlarından olan Arakan’da yaşanan katliamı gündeme aldıklarını belirterek şöyle konuştu;

“Hac, Müslümanların bir araya geldiği, kardeşlerin buluştuğu ve dertlerini konuştuğu bir yerdir. Hacda Müslümanlar geliyor, bir İslami şuur kazanarak memleketlerine geri dönüyor. Hac bize bunu sağlıyor. Bir fikir adamımızın söylediği gibi, Hac, vücuttaki kirli kanı toplayıp, arındırıp tekrar vücuda salan kalp misalidir. Arafat’ta birlikte vakfeye durduk. Müzdelife’de birlikte vakfeye durduk. İslam kardeşliğini burada yaşadık”

Irak Hac ve Umre Komisyonu Başkanı Halit Atiye ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek davetlerine icabetinden dolayı Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş’e teşekkür etti.