2 Milyon Müslüman Hacı Oldu

5 Eylül 2017 Salı

Kutsal topraklarda çifte bayram yaşanıyor. 2 milyonu aşkın Müslüman hem bayrama, hem de hacı olmanın sevincine ulaştı. Arafat'tan Müzdelife vakfesine geçen hacılar orada geceledi, şeytan taşlayıp kurban kesti.

Mekke’de de bayram namazı kurban bayramının başladığının ilanıydı ama, oradaki sevinç ve kalplerdeki manevi kutlama, 2 milyonu aşkın müslümanın Arafat’ta hacı olmalarıyla başladı.

Hacı olma sevinci yaşayan Müslümanlar önce Arafat’taki kutsal görevlerini yerine getirdi.

Müzdelife’de hacılar akşam ve yatsı namazını birleştirerek kıldılar. Bu arada dua etmeyi de hiç bırakmadılar. Kılınan namazların ardından şeytan taşlamak için Müzdelife’de taş toplandı…

Türk hacılar bayraklarını da gururla yanlarında taşıdı.  Ardından şeytan taşlamak için Mina’ya yürüyüş başladı. Sıcak hava nedeniyle görevliler su püskürterek hacıları serinletti.

Mina’ya 9 kilometrelik yürüyüş saatlerce sürdü.

Cemarat ismi verilen noktaya ulaşanlar şeytan taşlama görevinini yerine getirdi. Büyük şeytan taşlandı.

Hacılar, şeytan taşlamanın ardından vacip olan şükür kurbanını kestirdi. Arafat’ın ardından Müzdelife'den Cemerat'a yürüyen hacıların tatlı yorgunluğu daha da arttı. Sonrasında tıraş olan hacı adayları ihramdan çıktı. Ziyaret tavafı da yapılarak, haccın farz rükünleri tamamlandı.