Kötü Bağımlılıklarla Savaşıyor

4 Ekim 2018 Perşembe

Şimdi, günümüzde bir din görevlisinin sadece görev alanındaki hizmetlerle ve cami ile sınırlı kalmaması gerektiğini gösteren, örnek bir imam hatiple tanıştıracağız sizleri. Her türlü kötü bağımlılığa karşı deyim yerindeyse savaş açan İmam Hatip Mustafa Önalır, Kırklareli’de bakın neler yapıyor.

İmam Hatip Mustafa Önalır internet dahil bağımlılıklara karşı insanları bilinçlendiriyor

Kırklareli Yayla Mahallesi Cami İmam Hatibi Mustafa Önalır, sigara, alkol ve madde bağımlılığına karşı yaptığı bilinçlendirme çalışmalarıyla takdir topluyor. 2 senedir Yayla Mahallesi Camii'nde imamlık yapan Önalır, kötü bağımlılıklarla mücadele konusunda cami cematinden başlamış işe. Ayetlerle hadislerle örnekler vererek, insanları kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya çalışmış, halen de devam ediyor.

Camideki sohbetlerini zamanla sokağa, parklara kahvehanelere taşımaya karar vermiş mustafa hoca. Kahvehanelerde yetişkinlere, parklarda çocukları ve gençlere, sohbet tadında aydınlatıyor kötü alışkanlıkları. Vaazlarında da evlatlarının geleceği için büyükleri uyarıyor.

Çocukları ve gençlerin pençesindeki internet bağımlılığını da gündemde tutuyor Mustafa hoca. Bu sinsi tehlikenin de en az madde bağımlılığı kadar riskli olduğunu belirtiyor. İmam Hatip Önalır’ın bu örnek çalışmaları, din görevlisi olarak yaptığı hizmete nasıl geniş bir açıdan baktığını da açıkça ortaya koyuyor. Ona göre, bir din görevlisi sadece kendi alanı içindeki hizmetlerle sınırlı kalma-malı;

"İnsanlara sadece din görevlilerin görevi camilere gelip ezan okumak namaz kıldırmak değil. Ben düşündüm ne yapabiliirm. İşaret dili kursuna gitmeye dedim ben insanlarla daha güzel yakında nasıl ilgileniirm nasıl ulaşabilirim derken müftüğümüz Allah razı olsun sayesinde bağımlılıkla mücadele koordinatörü olarak görevlendirildim”