Kurt: Fetö ve Deaş Gibi Terör Örgütlerini Anlatan 1 Milyon Kitapçık Dağıttık

4 Ekim 2018 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı, faaliyetleri ve yayınlarıyla  bir taraftan din istismarıyla etkin mücadelesini sürdürüyor. Diğer yandan, topluma doğru dini bilgiyi ulaştırıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, istismarcı terör örgütlerine karşı Türkiye’de 1 milyon kitapçık dağıtıldığını belirtti.  Kurt, hem bu örgütlerle mücadele, hem de topluma doğru dini bilgiye ulaştırma bağlamında, Diyanet TV ve radyolarının önemini anlattı.

Kurt: Fetö ve Deaş gibi terör örgütlerini anlatan 1 milyon kitapçık dağıttık

Toplumun doğru dini bilgi ile buluşturulması için çalışmalarını yoğun şekilde yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı, bu anlamda toplumun her kesimine etkin şekilde ulaşmaya çalışıyor.  Kırşehir’de camiler ve din görevlileri haftası etkinliklerine katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, başkanlığın son dönemde özellikle din istismarının önüne geçmek için yaptığı faaliyetlere dikkat çekti. 81 ilde din istismarına karşı mücadele programları gerçekleştirildiğini belirten Kurt, yaklaşık 1 milyon kitapçık dağıtıldığını bildirdi;

“Dinin doğru kaynaktan öğrenilmesi için vatandaşlarımız Diyanet’in yayınlarını takip etmeli”

"Başkanlığımız din istismarıyla mücadele kapsamında geçen yıl yaklaşık 1 milyon kitap dağıttı. Kitapları görevlilerimize, gençlerimize, kitap fuarlarında ve Ramazan aylarında vatandaşlarımıza dağıttık, cezaevlerine gönderdik. Bu kitapçıkların bir tanesi Fetö, bir tanesi Deaş'ı kapsıyor. Kitapçıkların içerisinde bizi derinden etkileyen bu iki yapıya dair çok net ifadeler ve ikazlar bulunmakta. Toplumumuzu ve insanımızı bundan sonra din istismarı yapan oluşumlar ve yapılara karşı bilinçlendirmeye yönelik önemli mesajlar var. Yani isimleri değişebilir, farklı kılıklara girebilirler ama asıl olan insanımızı dini istismar ederek zarar görmesinden korumaktır."

Kurt, sadece basılı ve süreli yayınlarla yetinilmediğini, toplumun din istismarına karşı bilinçlendirilmesi ve doğru dini bilginin ulaştırılması noktasında Diyanet TV ve radyolarının kapsamlı yayınlar yaptığını hatırlattı. 

"Dinin öğrenileceği kaynak, kitap, şahıs da önemlidir. Bu bağlamda vatandaşlarımız başkanlığımızı, yayınlarını, televizyonunu takip ederek doğruyu, iyiyi ve güzeli öğrenebilir, buna kavuşabilirler. Başkanlığımızın Diyanet Vakfı ile yürüttüğü bir yayıncılık faaliyeti var. 2012 yılında TRT ile başlayan yayıncılık faaliyetine başkanlığımız Diyanet TV olarak devam ediyor. Televizyon yayınlarında da temel amaç, toplumu doğru dini bilgiyle buluşturmak." 

Kurt: 'Din Hizmetlerine Adanmış Ömürler’e' ilişkin TV programları ve kitaplarımız var

Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt, 'Camiler ve Din Görevlileri Haftasının' teması olarak belirlenen “Din Hizmetlerine Adanmış Ömürler” bağlamında, Diyanet TV’de yayınlanan programlar ile basılı ve süreli yayınlara dikkat çekti.

“Ömrünü din hizmetine adamış olan şahıslarla alakalı iki tane kitabımız var. Her ay dergimizde de bir köşemiz bulunuyor. Televizyonumuzda da geçmiş dönemde yapılmış olan, köklerini hikayesi, gönül elçileri gibi farklı programlarımız var. Bu yayın döneminde de geçmişte hizmet etmiş olan büyüklerimizi anlatan programlar olduğu gibi iki önemli programımız başladı. Birisi 'Hayata Dokunanlar' programı." Başkanlığımız, çalışanlarının yaşarken örnek olacak olan hayatını, cami dışında farklı alanlarda yürüttüğü hizmetleri ekrana taşıyor.

Huzurevlerinde, sevgi evlerinde, cezaevleri ve hastanelerde başkanlığımız personelinin yaptığı hizmetleri anlatan 'Gönül Doktoru' diye bir programımız var. Burada da örnek din görevlilerimizin fedakarlığı, çalışkanlığı ve gayretlerini anlatıyoruz.