Kur’an Aşkı Engel Tanımıyor

9 Mayıs 2018 Çarşamba
Kur’an Aşkı Engel Tanımıyor

Kur’an aşkı engel tanımıyor. 13 yıl önce gözlerini kaybeden Kur’an sevdalısı Güler Kızıl, hastalığının ardından Braille Alfabesi öğrenerek Kuran Kursu Öğreticisi oldu. Önce kendisi gibi görme engellilere ışık saçan Güler hanım, şu anda engelsiz vatandaşlara da eğitim vererek, azmi ve başarısıyla  takdir topluyor.

Güler Kızıl halk arasında 'tavukkarası' olarak bilinen gece körlüğü hastalığına yakalanmasının ardından 13 yıl önce görme yetisini kaybetti. Henüz görüyorken Kur'an öğrenen Güler hoca, hastalığının ardından kabartma harflerle. Brail alfabesiyle yazılan Kur’an’dan okumayı da öğrendi. Ardından öğretici olmaya karar verdi. "Ağrıda bana kabartma Kur'an-ı Kerim kursu olduğu söylenildi. Bize kurs verildi, kabartma yazı olarak bu defa parmaklarımla öğrendim Allah’ın izniyle.

Görme engelli Güler hoca, engeli olana da olmayana da Kur’an okumayı öğretiyor

Eğitiminin ardından görme engellilere Kur’an dersi vermeye başladı. Engeli olmayan öğrencilere de ders vermek isteyince müftülüğün sınavlarına girdi ve orada da başarılı oldu; "Normalde görme engellileri amaları okutuyordum ben ama Allahın izniyle yaparım ben bu işi dedim ve müftülüğe sınava girdim. 185 kişinin içinde 24.oldum 91 puan aldım.

Yaklaşık 8 aydır Sivas’ta Abdulvahabigazi Mahallesi Molla Mehmet camiinde görev yapıyor. Engelli olmayan öğrencileri okutmaya başladığında ilk başta biraz tedirgin olduğunu söyleyen Güler hoca, aksine herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadığını dile getiriyor; "Korktuğum gibi olmadı en azından. Ben görmüyorum onlar görüyor acaba beni yadırgarlar mı, ters görürler mi horlarlar mı diye ama şükürler olsun hiçbir sıkıntımız olmadı."

Güler hocanın dua ettiği öğrencileri de ondan çok razı. 30 kursiyer arasında 85 yaşında olan da var, 16 yaşında gencecik insanlar da. Öğretmen-öğrenci ilişkisi onlar da aynı zamanda bir dostluğa dönüşmüş.