Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Merkezi Dualarla Hizmete Açıldı

10 Eylül 2018 Pazartesi
Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Merkezi Dualarla Hizmete Açıldı

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Merkezi, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla hizmete açıldı.

İlk eğitim merkezinin 1973 yılında Bolu’da, açıldığını hatırlatan Başkan Erbaş, müftülük görevi yapan hocaların birçoğunun ihtisas merkezlerinden mezun olduğunu söyledi.

Evliya Çelebi Eğitim Merkezi gibi 29 eğitim merkezinin olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Hizmet içi eğitimi ülkemiz kurumları içerisinde hem nitelik itibarıyla, hem de nicelik itibarıyla en iyi seviyede yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak eğitimcinin eğitimine çok önem verdiklerini belirtti.

Başkan Erbaş, hocaların, Peygamberlerin varisleri olması sebebiyle en önemli vasıflarının eğitimci olmaları olduğuna işaret ederek, “Buralarda hocalarımızı yetiştireceğiz inşallah, onlar da milletimizi eğitecekler, milletimizin çocuklarını. Hem camiye gelen kardeşlerimizin hem onların çocuklarını eğitecekler. Çünkü bizim bütün hocalarımızın en önemli vasıfları eğitimci olmalarıdır, muallim olmalarıdır” diye konuştu.

“Diyanet İşleri Başkanlığımızın kapıları herkese açık”

4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında 150 bine yakın çocuğa değerler eğitimi verdiklerini ifade eden Başkan Erbaş, “Onlara sevgiyi, saygıyı, dürüstlüğü, merhameti, şefkati eğlenerek öğreterek onları hayata hazırlama gayreti içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yaş sınırı olmaksızın eğitim yuvalarını topluma açtıklarını belirten Başkan Erbaş, “Kur’an kurslarımız, hafızlık kurslarımız, ihtiyaç odaklı Kur’an kurslarımız, dolayısıyla yaş sınırı olmaksızın 7’den 70’e sözü vardır ya, biz şimdi diyoruz ki; 7’den önce de, 70’den sonra da Kur’an kurslarımız, eğitim merkezlerimiz, eğitim yuvalarımız bütün toplumumuza açıktır” şeklinde konuştu.

Eğitim merkezlerinde, eğitimcinin eğitimini gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Erbaş, “Okul öncesi çocuklarımıza, 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında hangi ölçülere, ilkelere, prensiplere riayet edecekler; orta yaş grubuna nasıl ders verecekler, yetişkinlere nasıl ders verecekler, bütün bunların eğitimini de işte bu eğitim merkezlerinde Kur’an kursu öğretmenlerimize, imamlarımıza, vaizlerimize, müezzinlerimize hizmet içi eğitimlerle yerine getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak verilen eğitimlere değinen Başkan Erbaş, daha nitelikli eğitim verebilmek için ilahiyat fakültelerinden, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan hocalardan da istifade ettiklerini söyledi.

“İhtisas merkezlerimizin dünyada örneği yok”

Haseki Eğitim Merkezi ve Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde hocalara 3 yıl süren eğitim verdiklerini söyleyen Başkan Erbaş, 1976 yılından bu yana binin üzerinde hocanın bu eğitimi tamamladığını, Dini Yüksek İhtisas Merkezini bitiren hocaların sayısının da 3 bin civarında olduğunu kaydetti.

İhtisas merkezlerinin vermiş olduğu eğitimin planlı, programlı olduğunu belirten Başkan Erbaş, “İhtisas merkezlerimizin dünyada örneği yok. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilatı bünyesinde hocaları, eğitim görevlileri resmi, her şeyiyle planlı, programlı. Böyle eğitim merkezlerinin Türkiye’de olmuş olması gerçekten bizi mutlu ediyor, Rabbim sayılarını artırsın inşallah” ifadelerini kullandı.

“Hoca emekli olmaz, son nefese varıncaya kadar din-i mübin-i İslam’a hizmet eder”

Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı Mustafa Kutlu’ya eğitim merkezinin yapımında göstermiş olduğu gayret için teşekkür eden Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı ve İl Müftülüğü yapmış Mustafa Hocamız ve diğer emekli hocalarımız, -hocalığın emekliliği yok- işte olmadığını burada gösterdiler. Hoca emekli olmaz, son nefese varıncaya kadar bir şekilde din-i mübin-i İslam’a hizmet eder. İşte, hizmet alanı nerede bulursa, orada hizmetini yerine getiriyor. Emektar hocalarımıza da ben burada şükranlarımı arz ediyorum.”

Başkan Erbaş, Evliya Çelebi Eğitim Merkezinin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Programın sonunda Başkan Erbaş, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır’a, Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı Mustafa Kutlu’ya ‘Teşekkür Belgesi’ verdi.

Programa, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı ve Prof. Dr. Ramazan Muslu, Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı Mustafa Kutlu, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapukaya, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar Bekiroğlu, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.