Lozan’da Suriye Zirvesi

13 Ekim 2016 Perşembe
Lozan’da Suriye Zirvesi

Suriye krizi için 6 ülke Lozan’da toplanıyor. 15 ekim cumartesi günü gerçekleştirilecek zirvede Suriye yardımı ve çatışmaların durdurulması ele alınacak. Ama dış işleriyse Suriye’de çatışmaların sona ereceğine dair söz veremeyeceklerini ifade etti. 

ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve İran katılacak

Çatışmaların sona ermediği, kanın durmadığı Suriye’deki krizi çözmek adına bir kez daha uluslararası bir toplantı yapılacak. ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Katar’ın katılımıyla 15 ekim’de İsviçre’nin Lozan kentinde bir zirve toplanacak. Katılımcı ülkeleri zirvede dışişleri bakanları temsil edecek. 

Görüşmede Suriye’ye Yardımın Ön Plana Çıkması Bekleniyor

Zirve, ABD’nin, müzakereleri tek taraflı olarak askıya almasının ardından Amerikan ve Rus Dışişleri Bakanlarını ilk kez aynı masa etrafında biraraya getirecek olması açısından da önemli.

Zirve öncesi Amerika’dan üst üste açıklamalar geldi. Dışişleri Bakanı John Kerry, “Lozan zirvesini önemli müttefiklerin görüşeceği bir fırsat olarak görüyoruz” dedi. Kerryy, görüşmede yardım ve çatışmaların azaltılmasına dair çabaların ön plana çıkacağını söyledi. Kerry umutlu konuştu ama sözcüsü John Kırby, “toplantı sonrasında Suriye’de yeni bir seçenek veya yöntem izleneceğine dair söz veremeyeceğini belirtti. 

Görüşmeler, açıklamalar birbirini izliyor ama Suriye’deki manzara hiç değişmiyor. Rus jetleri, bugün de Halep’te, muhaliflerin denetimindeki bölgeleri havadan vurdu. Atılan vakum bombaları 13 kişinin ölümüne, 25 kişinin yaralanmasına yol açtı. 

Suriye ve Rus ordusuna ait savaş uçakları dün de Halep, İdlib ve Şam’ın muhaliflerin kontrolündeki bölgelerine saldırmış; 94 sivil hayatını kaybetmişti.