Türkiye Şehitlerini Uğurladı

12 Ekim 2016 Çarşamba

Hakkari ve Diyarbakır’daki hain saldırılarda şehit verdiğimiz askerlerimiz, bugün memleketlerinde gözyaşları ve dualarla toprağa verildi. Bu arada, Ak Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert ise teröristler tarafından katledildi. Olağanüstü hal sonrası Cizre’ye Belediye Başkanı olarak atanan Ahmet Adanur ise bir suikast girişiminden son anda kurtuldu. Haberimizde hem bu gelişmelere dair detayları, hem de terörle mücadeleye dair son durumu aktaracağız.

Türkiye, yine şehitlerine ağladı… 

Hakkari Şemdinli’de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen hain saldırıda şehit olan Jandarma Er Latif Aşıkmuslu, memleketi Çankırı'da toprağa verildi.

Jandarma Üsteğmen Murat Taylan öncel ise, Diyarbakır-Silvan’da, teröristlerin askeri üsse saldırısında şehit olmuştu. Öncel için Ankara-Kocatepe Camii’nde düzenlenen törene Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da katıldı.

Ak Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert Silahlı Saldırıda Can Verdi

Bu arada, teröristler, bir kere daha bölgede siyaset yapan isimleri hedef aldı. Ak Parti Diyarbakır-Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert’e silahlı saldırı düzenlendi. İş yerinde kurşun yağmuruna tutulan aktert, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Deryan Aktert otopsi işlemlerinin ardından Dicle’de toprağa verildi. 

Pkk, Cizre belediye başkanlığına kanun hükmünde kararnameyle atanan kaymakam Ahmet Adanur’a yönelik de benzer bir tuzak hazırlamak niyetindeydi. Hain plan güvenlik güçleri tarafından ortaya çıkarıldı ve Adanur’a suikast yapmaya hazırlanan 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Geçtiğimiz günlerde 10 askerin şehit olduğu saldırının ardından Hakkari’deki operasyonlar da yoğunlaştırıldı. Kovantepe mevkiindeki mağarada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirdi. Güvendağı bölgesinde çıkan çatışmada da 7 terörist etkisiz hale getirildi. Çukurca'da öldürülen terörist sayısı 280; hakkari genelindeyse 400’e ulaştı.

Kuzey Irak’taki Zap Bölgesinde Pkk Hedefleri Vuruldu

Terörle mücadele Türkiye sınırları dışında da devam ediyor. Kuzey Irak, Zap’ta bulunan PKK kampları Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile vuruldu.

Fırat Kalkanı harekatında da Türkiye’nin desteğiyle Özgür Suriye Ordusu’nun ilerleyişi sürüyor. Azaz doğusunda yer alan 8 meskun mahal daha Daeş unsurlarından temizlendi. Harekâtın başlangıcından bu yana 1100 km2 kontrol sağlandı..