'Martıcı Baba'nın' Hayvan Sevgisi

2 Nisan 2019 Salı

İstanbul’da bir hayvan sever doğuştan ortopedik engelli. Onu haberimize konuk etmemizin nedeni, martılarla olan dostluğu. Daha doğrusu onların beslenmesi için gösterdiği çaba.

Bedensel engeline rağmen  her gün Yenikapı sahilinde martıları beslemeyi ihmal etmiyor

Hayrullah Çorumlu, namı diğer “Martıcı Baba”. Namından da anlaşılacağı gibi onun martılarla özel bir dostluğu var. Kolundan ortopedik engelli olan Hayrullah bey, İstanbul Samatya’da bir okulun kantininde çalışıyor. Her sabah işine gidiyor, kimseye muhtaç olmadan ekmeğini kazanmaya çalışıyor. Günlük mesaisi gibi, hergün düzenli olarak yaptığı bir iş daha var. İş dönüşü Yenikapı sahiline uğruyor. Çünkü onu orada bekleyenler var.

Çalıştığı kantinde öğrencilerin yediklerinden arta kalanları biriktiyor, evine giderken de sahildeki martıları ve sokak hayvanlarını besliyor. Martılar, hatta güvercinler öyle alışmışlar ki ona, her gün yolunu gözlüyorlar adeta. Hafta sonları, çevredeki fırın ve marketlerden bayat ekmeleri toplayarak, kendine görev addettiği bu işi yapmaya devam ediyor. Ekmeklerin bir kısmını ufalıyor, bir kısmını ıslatıp mama haline getiriyor.

Hayrullah bey, hayvanlar konusundaki hassasiyetinin yanında, yaşama bakışıyla da ders veriyor.