Kur’an Öğreniyor, El Sanatı Yapıyorlar

2 Nisan 2019 Salı

Onlar engellerini aşıp meslek öğreniyorlar. Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde görevlendirme yapılan belediyede açılan kursta; bedensel ve zihinsel engellilerle otistik çocukların hayata tutunmaları ve rehabilite olmaları sağlanıyor. Öğrenciler bu eğitimlerle günlerini keyifli ve dolu dolu geçiriyorlar.

Engelliler meslek ediniyor, para kazanıyor, hem de rehabilite oluyorlar

Engelli öğrenciler kuranı kerim öğreniyor. Birbirinden keyifli el sanatlarını öğrenerek, kendilerini geliştiriyor ve sosyalleşiyorlar. Bedensel ve zihinsel engelliler için hem eğitici hem de sosyalleştirici nitelikteki bu eğitim; Diyarbakır’da görevlendirme yapılan Kayapınar Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi'nde veriliyor. 

Kurslara katılan zihinsel, bedensel engelli, otistik çocuk ve gençler hem rehabilite ediliyor hem de meslek öğreniyor. 70 engelli çocuk ve genç, takı tasarım, deri saraciye, satranç, müzik ve yüzme gibi 10 branştaki kurs alıyor. Ürettikleriyle para da kazanıyor, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor, hatta ailelerine katkıda bulunuyorlar. 

Engelli öğrenciler hallerinden çok memnun. Çünkü günlerini eğlenerek öğrenerek ve üreterek dopdolu bir şekilde geçiriyorlar.