Mescid-i Aksa’da 200 Bin Kişi Ramazanın 2. Cuma Namazını Kıldı

26 Mayıs 2018 Cumartesi

Filistin’de tansiyon geçtiğimiz haftalara göre düştü ancak, şehitlerin haberleri gelmeye devam ediyor. Yaralı Filistinli bir çocuğun şehit olmasının ardından, Gazze’deki olaylarda ağır yaralanan bir Filistinli’nin daha hastaneden şehadet haberi geldi. 

Gazze'de bir Filistinli daha İsrail terörüne kurban gitti. "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterileri sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan 23 yaşındaki Filistinli Ahmed Ali Mustafa Kattuş, hastanede şehit oldu.

İsrail askerlerinin geçen hafta batı Şeria'da ağır yaraladığı 15 yaşındaki Udey Ekrem Ebu Halil ise, ABD ve İsrail’i protestolar eşliğinde düzenlenen törenle, Ayn Sinya beldesinde toprağa verildi.

14 Mayıs'ta ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin Kudüs'e taşınmasıyla yükselen tansiyon sonrası İsrail askerleri onlarca Filistinliyi şehit etmişti. Son iki cenazeyle birlikte şehit sayısı 67’ye yükseldi. 

Mescid-i Aksa’da ise ramazan ayının 2. Cuma namazı kılındı. İsrail güvenlik güçleri yine 40 yaş altı  erkeklerin Mescid-i Aksa’ya girmesine izin vermedi. Buna rağmen Aksa’da yaklaşık 200 bin kişi cuma namazı için saf tuttu. 

Farklı kollardan zulmüne devam eden İsrail'den bu kez de Kudüs'teki Filistinli bedevilerin evlerini yıkıyor. Bölgede yaşayan Filistinlileri başka yerlere taşıyarak, yahudi yerleşim birimi inşa etmeyi hedefleyen İsrail’de yüksek mahkeme, işgal altındaki doğu Kudüs'ün çevresindeki "Ayrım Duvarı"nın diğer yakasında kalan Filistinlilerin evleri için yıkım kararı aldı.

Yıkılacak yerler arasında çevredeki bedevi köylerinden gelen 170 çocuğun eğitim gördüğü bir okul da var.

Türkiye’nin Filistinlilere yardımları ise sürüyor. İslam  coğrafyasının mazlum halklarına desteğine devam eden Tika, Gazze ve Batı Şeria'daki Filistinli göçmen ailelere 20 bin 130 koli yardım dağıtımına başladı.