''Mültecilerin Gönüllerine Dokunun''

20 Mart 2015 Cuma
''Mültecilerin Gönüllerine Dokunun''

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, “Ensar ve Muhacir Kadın Olmak” başlıklı bir panel düzenledi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in eşi ilahiyatçı Hatice Kübra Görmez’in de konuşmacı olarak katıldığı panelde, Suriyeli kadınların içinde bulunduğu psikolojik ve ekonomik şartlar ele alındı.

 
 
 
Türkiye, ülkelerindeki çatışmalardan kaçıp topraklarına sığınan mültecilere kucak açtı. Sığınmacıların sayısı 1,8 milyona ulaştı. Böyle bir dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı ensar ve muhacir olmanın önemini anlatan bir panel düzenledi… 
 
Kocatepe Konferans Salonundaki panelin açılış konuşmasını yapan Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, hicret kavramı üzerinde durdu. Yiğit, “İlk insan cennetten dünyaya bir hicrette bulunmuştur. Bu bağlamda cennet sıla, dünya ise insan için, insanlık için gurbet olmuştur.” diye konuştu. Panele Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in eşi ilahiyatçı Hatice Kübra Görmez, Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, psikolog Gülşah Akçay Civriz ve Suriyeli Havve Abdurrahman Şattuğda katıldı. Hatice Kübra Görmez konuşmasında, muhacirler kadar ensarların da büyük bir imtihandan geçtiğini ifade etti:

“Onlar kendileri canlarından mallarından her türlü dünyalığı geride bırakarak sadece can ve namus emniyeti için bizim ülkemize koştular geldiler, hicret ettiler. Bizim onlara ensar olabilmemiz için onların gönüllerine hicret etmemiz gerekiyor. Bizler duyarsız olamayız, bizler kapımıza kadar gelen kardeşlerimizi ‘neden geldiniz?’ diye onları geri çeviremeyiz, onlara yüzümüzü dahi ekşitemeyiz. Bize yakışan, düşenin elinden tutmak, düşenin yarasını sarmaya çalışmaktır.”

Görmez, Türkiye’deki kadınları Suriyeli mülteci kadınlara dert ortağı olmaya çağırdı: “Benim sizlerden ricam,Allah rızası için bu kardeşlerimizle ilişkiniz sadece vereceğiniz birkaç kuruş sadaka,  birkaç paket makarna ve birkaç paket bulgurdan ibaret olmasın. Lütfen gidin ve onların gönüllerine dokunun. Gidin ve onların elini tutun. Deyinki “Korkmayın, artık güvendesiniz, biz varız. Artık aç açıkta değilsiniz’”

Suriyeli mülteci HavveAbdurrahman Şattuğ ise Türkiye’ye teşekkür ettiği konuşmasını tüm mazlumlar için dua ederek sonlandırdı.