Münbiç'te Mehmetçik Devriyesi

21 Haziran 2018 Perşembe

Suriye’de, Fırat’ın batısındaki Münbiç’in terör örgütü Pkk-Pyd’den arındırılması sürecinde, Türk Silahlı Kuvvetleri ikinci devriyesini gerçekleştirdi. Kuzey Irak’da, Kandil’de de sıcak gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pkk’nın elebaşlarının Kandil’de toplantı sırasında bombalandığını açıkladı. 

İlk devriyeden 2 gün sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Münbiç'te 2. Devriye görevini gerçekleştirdi.

Mehmetçik, Pkk'nın terör koridoru projesinin belkemiği olarak kabul edilen Münbiç’i terör örgütü Pkk-Pyd’den temizlemek için ABD ile varılan anlaşma çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. Silahlı kuvvetlere ait zırhlı araçlar, Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesindeki Cerablus ilçesi ile Münbiç cephe hattını birbirinden ayıran Sacu Çayı civarına girdi. Mehmetçik ile eşzamanlı olarak ABD unsurları da üslerinin bulunduğu Dadat ilçesi karşısında devriye faaliyeti gerçekleştiriyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Takvim aşama aşama tıkır tıkır işliyor. Yol haritası güzel bir şekilde herhangi bir problem çıkmadan uygulanıyor.” dedi. 

Türkiye bir yandan da Pkk’nın ana karargahı Kandil’e operasyonlarını sürdürüyor. Terör örgütünün elebaşlarının, Kandil’de yaptıkları toplantı anında bombalandığı ortaya çıktı. Cumurbaşkanı Erdoğan, “Lider takımını hallettik” dedi.

Ayrıca Avaşin-Basyan ve Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatındaysa 10 terörist etkisiz hale getirildi.