Diyanet'ten Kurban Tebliği

21 Haziran 2018 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018 yılı kurban hizmetlerinin uygulanmasına dair tebliği yayımlandı. Tebliğde yer alan en önemli madde kurbanlıklara eziyet etmeden, İslam dininin gerektirdiği koşullar dikkate alınarak kesilmesiyle ilgili. Başkanlık bu kriterleri tek tek saydı ve kurallara uymayanlarla ilgili cezai işlemler hatırlatıldı. 

Bu kriterleri taşımayan belgesiz, sağlık durumu iyi olmayan, özellikle büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmamış hayvanlar kurban olarak satılamayacak.

Kurban dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak kesilecek. Bu kurallara uymayanlara hayvan başına bin 255 lira para cezası verilecek.

Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven, aç ve susuz, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektirenlere ise 625 lira para cezası uygulanacak.

Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri gibi umuma açık yerlerde kurban satış ve kesimi yapılamayacak, yapılırsa cezası 232 lira olacak.  Yönetmeliğe uymayanlara verilebilecek cezaların miktarı hayvan başına 3 bin 150 lira idari para cezasına kadar yükselebiliyor…

Kurban atıklarını uygunsuz şekilde toprağa veren tesislere 58 bin 351 lira ceza kesilecek. Tüm bu kuralların uygulanabilmesi için yerel yönetimler tedbirler alacak. Halk eğitim merkezlerinde kesim eğitimi verilecek. "Kasaplık belgesi" ve "hijyen eğitimi belgesi" olmayanlar kesim yerinde görev yapamayacak. Kurban satış yerleri, bayramdan 15 gün önce hazır hale getirilecek.

Ayrıca vatandaşlar, kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerini gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığınca hazırlanan "https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/" web sayfası ile "Haysag" isimli mobil uygulamadan sorgulayabilecek