Musul’dan Kaçış

20 Ekim 2016 Perşembe
Musul’dan Kaçış

Musul dört bir yandan kuşatıldı. Daeş’le yoğun çatışmalar sürerken, yine olan sivillere oldu. Yangın yerine dönen kentten büyük bir göç başladı. Birleşmiş Milletler, en kötü senaryoya göre 1 milyon kişinin göçmen durumuna geleceğini açıkladı ve “hiçbir ülke bu kadar kısa sürede, böyle bir insani krizin üstesinden gelemez” dedi.

Binlerce Kişi Irak Ordusu Kontrolündeki Kayyare’ye Ulaştı

Musul operasyonunun 3. Gününde büyük kaçış başladı. Terör örgütü daeş’in başlattığı insan avından kaçmaya çalışan binlerce kişi, ırak ordusunun kontrolü altındaki Kayyare kasabasına ulaştı. Zorlu yolculuğu atlatan kalabalıkta kadın ve çocuklar çoğunluktaydı. Büyük bir toz bulutuna dönen yurtlarından kaçmak zorunda kalan çocuklar, Daeş’in koalisyon uçaklarının görüş açısını kapatmak için yaktığı lastik ve ham petrolün alevlerini izledi. 

“Musul’da 1 milyon Kişi Mülteci Durumuna Düşebilir”

Birleşmiş Milletler ise, Daeş işgalinden 2 yıl önce 3 milyon, şu an ise 1.5 milyon kişinin yaşadığı Musul’a dair en kötü senaryoyu duyurdu. Bölgede kitlesel göç tehdidinin arttığına dikkat çeken BM, ilk aşamada 200 bin, operasyonun sonunda ise 1 milyon kişinin yer değiştireceğinin tahmin edildiğini açıkladı. 

Birleşmiş milletler çocuk fonu Unıcef, kentte 500 binden fazla çocuk ve ailesinin risk altında olduğunu duyurdu; dünya gıda programı ise, 1 milyon musullu için gıda yardımına hazır olduğunu açıkladı. Daeş'in elinde tuttuğu musul’un kurtarılması operasyonuyla birlikte cephe gerisinde de bir hareketlilik söz konusu. Sıcak çatışmaların yaşandığı bölgelerden uzak, güvenli bir yerde musul'dan kaçacak iç göçmenler için kamp inşa edilmeye başlandı. 

Musul kent merkezinden yaklaşık 40 kilometre mesafede yer alan “hazır” bölgesinde etrafı tellerle çevrili kampta bir yandan çadırlar kurulurken, diğer yandan iş makinalarıyla yollar düzeltildi.