Nadir Eserler İçin Özel Koruma

21 Nisan 2017 Cuma

Diyanet İşleri Başkanlığının yeni kütüphanesi açılış için gün sayıyor. Kütüphanenin içinde öyle bir bölüm var ki; asırlar öncesinden günümüze kadar gelen değerli el yazması ve taş baskı eserler bulunuyor. Bu eserler Türkiye’de çok az kullanılan bir yöntemle özel bir korunmaya alındı. 'Diyanet TV Haber' ekibi işte o değerli eserlerin bulunduğu bölüme girdi.

Asırları aşan değerli el yazması eserler Diyanet’in kütüphanesinde…

Selçuklu ve osmanlı döneminde kaleme alınan, asırları aşıp günümüze kadar gelen el yazması eserler artık Diyanet İşleri Başkanlığı'nın son teknoloji ve üst düzey güvenlik önlemleriyle donatılan yeni kütüphanesinde okuyucuya ulaşacak.

El yazma ve taş baskı eserler ramazan ayında araştırmacıların hizmetine sunulacak...

El yazması eserler daha önce başkanlık binasının içindeki bir alanda saklanıyordu. Ancak burası hem güvenlik hem de fiziki şartlar bakımından yeterli gelmedi. Bu değerli eserler şimdi yeni kütüphanede, yeni yerinde saklanıyor.

Nadir eserler kütüphanesinde 4.000 taş baskı, 12 bin 500 civarında da el yazma eser bulunuyor. Tümü digital ortama aktarılan bu eserlerin, hem türkiye’den hem de dünyanın dört bir yanından okurlar tarafından incelenmesine olanak sağlanıyor. 

El yazması ve taş baskı eserlerin uzun yıllar saklanabilmesi için kütüphanede restorasyon bölümü oluşturuldu. Bu alan da çok yakında faaliyete geçecek. Yaklaşık 100 bin eserin bulunduğu başkanlık kütüphanesi, artık kurum kütüphanesi olmaktan çıkarıldı. Yeni kütüphane el yazması eserlerin bulunduğu alanla birlikte ramazan ayında açılacak.