ODTÜ Camii'nde Örnek İmam

10 Ekim 2017 Salı

Görev aşkı ve azmiyle örnek niteliği taşıyan bir imamın hikayesi. Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Camii’nde görevli imam hatip Nizamettin Şahin, yabancı uyruklu öğrenciler için ayrı bir çalışma yapıyor.

Her şey 2014 yılında imam olarak atandığı Ortadoğu Teknik Üniversitesi Camii’nde, yabancı uyruklu bir öğrencinin sorduğu soruya cevap verememesiyle başladı.

“Bir gün burada bekliyorum dışarıda bir öğrenci geldi. Bana bir şey sordu İngilizce. İngilizce olduğunu anladım ama ne sorduğunu anlayamadım. Sağa sola koşuştum, meğerse diyormuş ki ben abdest alacağım abdest alacak yer var mı? Cami hocasıyım gelen cami cemaatine abdest alacak yeri söyleyemiyorum. Bu böyle olmaz dedim. “

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kampüsü içindeki camide imam hatiplik yapan 33 yıllık din görevlisi Nizamettin Şahin, her gün İngilizce bir kelime ile başladığı dil öğrenme sürecinde, cuma ve bayram namazlarında akademisyenlerle hazırladığı hutbe ve vaazları İngilizce ve Arapça irad edebilir duruma kadar geldi.

“Benim tanıdığım 5 bine yakın öğrenci var birebir görüştüğüm. Bu cuma 4 binin üzerinde cemaat vardı. Öğrenciler çok harika dediler zaten kâğıtlar bende form yazdılar hocam biz senden çok memnun kaldık Allah senden razı olsun.”

Sadece İngilizce bilen yabancı öğrenciler değil dünyanın birçok yerinden farklı dilleri konuşan öğrenciler de Nizamettin hocaya geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırlamış olduğu farklı dil ve lehçelerdeki Kur'an-ı Kerim’leri ücretsiz olarak alabiliyorlar.

Cemaat arasındaki yabancı uyruklu müslüman öğrenciler de Nizamettin hocayla irtibat halinde.

İslam’ın kutlu mesajını gençlere, anlatabilmek için dil öğrenen Nizamettin Şahin, yaklaşık iki yıldır cuma namazlarında vaaz ve hutbeyi Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Arapça  olarak de veriyor.