Ömrünü Kitaplara Adadı

29 Şubat 2016 Pazartesi

75 yaşındaki kitap aşığı emekli öğretmen Kemal Yazıcı yarım asırdır topladığı kitapları bir araya getirerek 20 bin kitaplık bir kütüphaneye çevirdi. Emekli öğretmen, bu değerli kütüphaneyi gençlere ve çocuklara da açarak onlara kitapların hayatı nasıl aydınlattığını anlatıyor.

75 yaşındaki emekli öğretmen kütüphanesinde gençlere kitap sevgisi aşılıyor

Ömrünü kitaplara adamış tam bir kitap sevdalısı. 75 yaşındaki emekli öğretmen Kemal Yazıcı 50 yıldır alıp okuduğu kitapları bir araya getirdi ve ortaya bu eğitim yuvası çıktı.

Yazıcı, Ankara Demetevler’de Özelif Sitesi Camii’nin altında birde kütüphane kurmuş.okuyor, okutuyor ve kitaplarından faydalanmak isteyen herkese özellikle de gençlere binlerce kitaptan oluşan kütüphanesini açmış. 

Kemal yazıcı, sadece okumakla kalmıyor çevresine tanıdıklarına hatta yurdışına bile kitaplarından gönderiyor;

"15 yıl içerisinde 6500 kitapta dağıtım yaptım. Ta Almanya Ukrayna’ya bile ben sadece burayı toplamıyorum bide benim eczanelerde marketlerde hastanelerde bile okuyucularım vardı. Çantamda götürürüm herkesin cinsiyetine göre yaşına göre güzel kitaplar veririm bakarım ki alıcı cihazları çalışıyorsa  kitap seviyesini biraz daha yükseltirim."

Demet Gençlik Kütüphanesi gençlerin uğrak mekanı haline gelmiş. Gençler burada hem kitap okuyor hem de derslerine yardımcı kaynaklardan yararlanarak kendilerini geliştiriyor. Kemal hocalarıda onların bütün sorularını içtenlikle cevaplıyor.

Kemal yazıcı kitap okumayan çocukların ailelerine de diyanet haber aracılığıyla çağrıda bulundu; "Aile fertleri isterlerse yığınlarla bir oda kitap olsa kitap oku demekle çocuğa kitap okutamaz. Oğlum şu ilmihalden şu namz hocasından 2 sayfa oku dinleyeyim. Çocuk sesli okuyunca sizde biliyorsunuz dinleme alışkanlığı yokta konuşma alışkanlığı çoktur.ama çocuğu dinliyormuş algısı oluşunca çocuk bu sefer kendi kendine alışınca istersen sopayla kovala kitaptan ayıramazsınız."