Engellilere Yönelik Projeler

29 Şubat 2016 Pazartesi

Engellilerin sosyal hayata adapte olabilmeleri ve kendi hayatlarını kazanabilmeleri için pek çok çalışma yapılıyor. Samsun’da engelli kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de ev tekstili üretiyorlar. Bitlis’te ise evde eğitim hizmetiyle küçük Merve’nin okulla olan özlemi gideriliyor.  Onlar türkiye’deki 13 milyon engelliden yanlızca birkaçı. Kendi dünyalarından sıyrılıp bu küçük atölyede hayata tutunmayı öğrendiler.

Samsun’da Engelli Hanımlar Tekstil Ürünleri İmal Ederek Ev Ekonomisine Katkıda Bulunuyor

Samsun Engelli Kadınlar Derneği’nin İşkur ile düzenlediği mesleki eğitim kursu’nda amaç onları sosyal hayata adapte etmeyi sağlamaktı, öyle de oldu. Engelli hanımlar burada birbirinden güzel nevresim takımlarını hazırlıyorlar. Böylece hem sosyalleşiyor hem de ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

MEB’in Evde Eğitim Hizmetiyle Küçük Merve’nin Okulla Olan Özlemi Giderildi

Onlar için yapılan diğer çalışma ise milli eğitim bakanlığı’nın okula gidemeyen engelli çocuklar için başlattığı evde eğitim hizmeti… bu sayede bitlis’te evlerinde çıkan yangında bacaklarını kaybeden 12 yaşındaki merve evde eğitim alıyor.

Farklı branşlardaki öğretmenleri hergün küçük merve’yi ziyaret ediyor, ona yepyeni bilgiler anlatıyor. Böylece onun okulla olan özlemi gideriliyor. Geleceğe daha umutlu bir şekilde hazırlanması sağlanıyor.

Öğretmenler Farkındalık Oluşturmak İçin İşaret Diliyle İstiklal Marşı’nı Okudu

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için afyonkarahisar'da ise 12 öğretmene işaret dili eğitimi verildi. Öğretmenler farkındalık oluşturmak amacıyla milli marşımızıişaret diliyle seslendirdi.