Prof. Dr. Huriye Martı, ''Nimetlerin Şükrü Oruçla Mümkündür''

8 Mayıs 2019 Çarşamba
Prof. Dr. Huriye Martı, ''Nimetlerin Şükrü Oruçla Mümkündür''

Prof. Dr. Huriye Martı, “Nimetlerin şükrü oruçla mümkündür”

Diyanet TV ekranlarından yayınlanan “İftarı Beklerken” programının konuğu Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı’ydı. Orucun sabır eğitimi konusunda önemine vurgu yapan Martı, Cenab-ı Hakkın verdiği sayısız nimetlerin şükrünün oruçla mümkün olduğunu söyledi.

Ramazanda oruç ve sabır ilişkisi hakkında bilgi veren Martı, “Oruçluyken insanın kendini tanımasının dinlemesinin bambaşka bir tesiri var. Kendine sahip olma iradesini güçlendirme yönünde insanı çok güzel eğitiyor. Aslında bir özgüven de aşılıyor. Şimdiki gençler çok sabırsız, hemen oluversin diyorlar. Aslında bu sabırsızlık çağın hastalığıdır. Oruçta bu konuda çok güzel bir eğitim veriyor sabretmeyi öğretiyor ve bu sabır zamanla empatiye dönüşüyor. Oruç nimetlerin ne kadar kıymetli olduğunu günlük hayat içerisinde sıradanmış gördüğümüz pek çok imkanın, ihsanın bizim için ne kadar paha biçilmez olduğunu görme kul olarak rabbinin karşısında şükran duyma açısından önemlidir. ”dedi.

“Oruçla nefsi terbiye etmek mümkün”

Maddi eğilimleri azaltmanın maneviyatı yükselten bir yönü olduğuna dikkat çeken Martı, “Oruçta daha az yiyerek maneviyata yapılan yatırımı artırmak dolayısıyla nefsi de terbiye etmek mümkün. Nefsimiz hep daha fazlasını istiyor. Oruç diyor ki en aza indir. Onun için iftar sofraları lüksün, reklamın israfın sofrası olmasın diyoruz. “diye konuştu.

“İftarı Beklerken”, ramazan ayı boyunca Mustafa Demirci’nin sunumuyla saat 19:00’da Diyanet TV’de.