Prof.Dr. Raşit Küçük’e Saygı Gecesi

31 Mayıs 2016 Salı

Hayatını ilme ve sünneti seniyyeye adayan değerli ilahiyatçı Raşit Küçük için geçtiğimiz gün İstanbul’da bir saygı programı düzenlendi. Programın katılımcılarından olan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez konuklarla bir sırrını paylaştı.

Çok sayıda akademisyen ve ilim adamı, Din İşleri Yüksek Kurulu eski başkanı Raşit Küçük için düzenlenen saygı gecesinde biraraya geldi. Programda çalışma arkadaşları ve öğrencileri Raşit Küçük’ü anlattı.

'Hocaların Hocası' Diye Anılan Küçük İçin Düzenlenen Törene Görmez de Katıldı

Hayatını ilme adayan, pek çok ilim adamı yetiştirdiği için 'hocaların hocası' olarak bilinen küçük için düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. Görmez; "Hilm ve vakar, bu iki kelime, bu iki sıfat alime çok yakışır, herkese çok yakışır ama alime daha çok yakışıyor. Hilm ve vakar biz kendisinden bunu öğrendik ve bu iki kavramı bir davaya ve hayata dönüştürdüğüne hep şahit olduk."

Raşit Küçük’ü Hilm ve Vakar sahibi bir alim olarak niteleyen Görmez; daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı görevini üstlendiği döneme ilişkin bir anısını paylaştı.

"Şahsen bana bu taşıyamayacağım görev teklif edildiği zaman rabbim şahittir teklif, görevi teklif eden büyükler de şahittir, Raşit hocamız, dünyada ve hayatta iken benim bu görevi yapmam caiz değildir dedim. Ve 15 gün direndim, direnebildim bu direncimi bizzat kendisi gelip kırdı."

Görmez, bu görüşmenin ardından Raşit Küçük Hoca’ya bir şart koşmuş;

"Bu sefer ikinci bir şart koştuk madem öyle siz o zaman bu görevi veriyorsunuz, öyle ise Din İşleri Yüksek Kurulu başkanımız olarak bizim başımızda, hamimiz olarak yanımızda olursanız dedim."

'Sünneti seniyye'ye adanmış ömür' adıyla düzenlenen gecenin sonunda Raşit Küçük desahneye çıktı; "Kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. İnşallah günahının üzerine af kalemi çekilenlerden eylesin cenabı Allah bizi hepinize hürmetlerimi sunuyorum."

Gecenin hatırası olarak değerli ilahiyatçıya bir hediye takdim edildi.