Sadece 1 Lira

9 Kasım 2017 Perşembe

'Damlaya damlaya göl olur' atasözünden yola çıktılar, müthiş bir yardımsever ordusuna doğru koşuyorlar… İnsanlardan her ay sadece bir lira alarak, -ki isteseniz de fazlasını veremiyorsunuz-, topladıkları paraları hayır işlerinde kullanıyorlar.

1 Lira Deyip Geçmeyin Damlaya Damlaya Göl, Gönüllere Yol Oluyor

sadece 1 lira; ayda bir liranın peşine düşerek müthiş bir güç oluşturmuşlar yardımseverlik adına… bir dernek etrafında toplanıp, pahada küçük, toplamda büyük 1 liranın adını koymuşlar derneklerine… "damlaya damlaya göl olur" atasözünden yola çıkarak, 4 yılda  biriken 30 bin lirayı ihtiyaç sahipleri için harcamışlar.

İlk etapta 7 kişiyle kurulan dernek, zamanla 2 bin 400 kişilik gönüllü yardımseverler ordusunu ulaştı. Biz istiyoruz ki "10 binlerce, 100 binlerce, hatta milyonlarca kişi ayda bir lira göndersin, ortaya çıkan rakamla da hep birlikte iyilik yapalım istiyoruz. 

Yardım toplama mantığında, miktarı değil devamlılığı ön plana çıkarmışlar. Bu nedenle her üyeden ayda sadece 1 lira kabul ediyorlar. Miktar az olunca herkes fazla para vermek yerine yeni üyeler buluyor derneğe. Yardım çalışmasını duyanlar da sadece ayda 1 lira verileceği için daha hevesli sarılıyor bu işe. Yeni üyelerde de yenilerini buluyor…

Böylece herkes maddi bir menfaate değil, manevi bir hazza ortak oluyor. Gönüllüler çığ gibi büyüyor. Toplanan paralarla Afrika’da su kuyuları açtırdılar. Suriye’ye 3 tır insani yardım gönderdiler. Dahasının gelmesi için de, sevaplarına daha çok ortak arıyorlar.