Sağduyu Mesajları

10 Eylül 2015 Perşembe

Hain terör saldırıları, yürek yakan şehit haberleri ve peşi sıra gelen protesto gösterileri… Yaşananlar devletin zirvesindeki isimleri harekete geçirdi. Birbiri ardına sağduyu mesajları verildi. Dile getirilen mesajlarda bu topraklarda hüküm süren bin yıllık kardeşliğe vurgu yapıldı.

 

 

Bu Topraklarda Hüküm Süren Bin Yıllık Kardeşliğe Vurgu Yapıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz, yazılı bir açıklama yaparak sağduyu mesajı verdi. Yılmaz açıklamasında, “vatandaşlarımızın, kaos ve yılgınlık yaratmak amaçlı girişimler karşısında soğukkanlılıklarını muhafaza etmeleri, demokratik protestoların dışına çıkmamaları terörle mücadelede son derece önemlidir” dedi. 

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise sosyal paylaşım sitesi Twitter’deki resmi hebasından paylaştığı mesajında sağduyu çağrısı yaptı. Davutoğlu, “yüreği vatan sevgisiyle dolu tüm vatandaşlarımı sukunete, kucaklaşmaya ve devletine güvenmeye davet ediyorum.” dedi. Hukuk çerçevesinde yürütülen terörle mücadele operasyonlarının kararlılıkla sürdürüleceğini söyleyen Davutoğlu, “kardeş kavgasına müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Teröre karşı yürütülen ortak mücadelenin kardeşlik bağlarını daha da güçlendirdiğine dikkat çeken davutoğlu, “aziz milletimize sesleniyorum: terörün amacı bizim bu sarsılmaz kardeşlik bağlarımızı zedelemek, kardeşler arasına fitne sokmaktır” dedi. Davutoğlu, bu süreçte başta basın kuruluşları, siyasi parti merkezleri ve sivil vatandaşların mülklerine yapılan saldırıların ise kabul edilemeyeceğini vurguladı.

 

Bir sağduyu mesajı da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “bugün yıllardır süren kardeşliğimizi bir kez daha tüm dünyaya gösterme zamanıdır. Yurttaşlarımı sağduyu ile hareket etmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yazılı açıklamasında, “türk-kürt düşmanlığı için provokasyon yapan, fırsat kollayan, ortam yoklayan mihrakların kurguladıkları oyunlara düşmemek, yazdıkları senaryolara alet olmamak asıldır” dedi.

 

Birçok kentte faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleri de terör olayları nedeniyle vatandaşlara sağduyu çağrısında bulundu, kadeşlik vurgusu yaptı.