Saldırıya Tepkiler

15 Mart 2016 Salı

Ankara’daki bombalı saldırın yankıları da gün boyu sürdü. Bakanlar kurulu tek gündem maddesiyle toplanırken devletin zirvesinden ve siyasilerden de peşi sıra açıklamalar geldi. Uluslararası kamuoyu da saldırıya tepki gösterdi.

Bakanlar Kurulu Tek Gündem Maddesiyle Toplandı

Hain saldırı sonrası bakanlar kurulu tek gündem maddesi ile Ankara’daki patlama ve terörle toplandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen toplantıda patlama sonrası toplanan güvenlik zirvesinde masaya yatırılan konular bakanlar kurulu’nda paylaşıldı. 

Başbakan Davutoğlu MHP Lideri Bahçeli İle Görüştü

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'daki terör saldırısının ardından başbakan Ahmet Davutoğlu'dan randevu talebinde bulunmuştu. Davutoğlu’nun bakanlar kurulu sonrasındaki teması da MHP lideriyle oldu. Görüşme saat 16:00’da Çankaya Köşkünde gerçekleşti. 

Saldırıya gün boyu tepkiler yağdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da meydana gelen bombalı terör saldırısı ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yayımladı.Açıklamada "ülkemizin bütünlüğüne, halkımızın birlik ve beraberliğine kasteden bu saldırılar, terörle mücadele konusundaki azmimizi asla azaltmamakta, kararlılığımızı daha da artırmaktadır.” İfadeleri yer aldı. 

CHP lideri kemal kılıçdaroğlu acil toplanan CHP myk'sının ardından, Kızılay'daki patlamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu; "Terör bir insanlık suçudur. Kimden gelirse gelsin teröre karşı ortak, dik ve onurlu duruşumuzu sergilemek zorundayız. Bu konuda üstümüze düşen ne varsa chp olarak yerine getirmeye hazırız."

Ankara'daki bombalı saldırıya ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Resmi siteden yapılan açıklamada ''alçakça ve hunharca gerçekleştirilen menfur terör saldırısını şiddetle lanetliyoruz.'' denildi. 

Dünya Kamuoyu Saldırıyı Kınadı

Ankara'daki terör saldırısına ilişkin ABD, Rusya, Ukrayna, Nato ve Avrupa Birliği ülkelerinden kınama mesajları geldi. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, saldırıyı kınadığını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, “düzenlenen terör saldırısını güçlü bir şekilde kınıyoruz” açıklaması yapıldı. 

Fransa cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu açıkladı. Ukrayna devlet başkanı Petro Poroşenko ve Ukrayna başbakanı Arseniy Yatsenyuk ve Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,  Ankara'daki terör saldırısını kınayanlar arasındaydı. Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz de, saldırı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.