TDV Uluslararası İyilik Ödülleri

15 Mart 2016 Salı

Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri sahiplerini buldu. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanda katıldı. Erdoğan’ın konuşmasında Türkiye Diyanet Vakfı’nın önemi ve misyonuna dair ifadeler dikkat çekti. Diyanet İşleri Başkanı Görmez de neden iyilik ödüllerini dağıttıklarını açıkladı. 

135 Ülkeden 1100 İyilik Hikayesinden 7’si Ödüle Layık Görüldü

Gecede 135 ülkeden gönderilen 1100 iyilik hikayesinin arasından seçilen 7 iyi davranışın kahramanına ödül verildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.Törende konuşan cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Diyanet Vakfı’nın iyilik misyonuyla dünyada yaptığı faaliyetlerin önemine değindi.

TDV’nin İyilik Misyonuyla Yürüttüğü Faaliyetleri Takdir Ediyorum

"TDV her ne kadar DİB ile özdeşleştirilmiş olsa da aslında milletimizin desteği ve sahiplenmesiyle büyümüş bugünlere gelmiş bir kurumdur. 1000 şubesi dünyanın 135 ülkesine yayılan çalışmaları ile Türkiye Diyanet Vakfı; inanç, köken ve bölge ayrımı yapmadan ihtiyaç sahiplerinin yanında oluyor. Vakfımızın, eğitim ve din hizmetlerinin yaygınlaştırılması gayretleri yanında, ‘iyilik’ misyonuyla, ülkemizde ve dünyanın her yerinde yürüttüğü faaliyetleri takdirle takip ettiğimi özellikle belirtmek isterim."

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de konuşmasında iyilik ödüllerinin iyiliği bütün dünyaya yayma çabasının bir adımı olduğunu ifade etti. "İhsan konusunda yeni bir farkındalık oluşturmak için dünyadan topladığımız iyilik hikayelerinden bazılarına iyilik ödülleri vermeye başladık. Aslında bu arkadaşlarımızın hiç birinin bizim verdiğimiz ödüle ihtiyacı yok ama bizim onların şahsında iyiliği dünyaya yaymaya ihtiyacımız var." 

Munazzama ed-dava el-islamiyye adlı sivil toplum kuruluşunu uluslararası bir yardım kurumuna dönüştüren sudan eski cumhurbaşkanı Abdurrahman Muhammed Swar Ez-Zeheb’e ödülünü cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan takdim etti. Çatışma ya da afet bölgelerinde doktor olarak görev yapan, yaralı ve hastalara şefkat dolu ellerini uzatan Cemile Mahmud’a ödülünü başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş takdim etti.

Er İsmail Ertem, Ödülünü Alırken Salonda Duygusal Anlar Yaşandı

Şırnak’ta hiç düşünmeden kendini çatışmada yaralanan polise siper eden er İsmail Ertem ödül alan bir diğer isim oldu. Sahneye çıkmasıyla salonda duygulu anlar yaşatan er İsmail Ertem ödülünü Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet görmez’den aldı.

Leyla’dan sonra hareketi, norveçli Dr. Mads Gilbert, avusturalyalı aktivist Susan Carland ve şanlıurfa’da yardım faaliyetleri yürüten Osman Gerem ödül alan diğer isimler oldu.