Şehit Yakınları ve Gaziler İftar Sofrasında Buluştu

7 Haziran 2017 Çarşamba
Şehit Yakınları ve Gaziler İftar Sofrasında Buluştu

Diyanet İşleri Başkanlığı, şehit yakınlarını ve gazileri iftar sofrasında buluşturdu. 

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün düzenlediği iftar programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bu gece bizi bu iftar sofrasında şereflendirdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Şehit aileleriyle birlikte bu iftar sofrasını paylaşmayı Allah'ın nimeti olarak görüyorum. Şehitlerimizin ruhlarının bu iftar sofrasında bir araya geldiğimizden haberdar olmasını Allah'tan niyaz ediyorum” dedi.

Şehit ailelerinden bir istirhamda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Şehitlerimizin değerli aileleri, ne kadar zaman geçerse geçsin yüreğinizde bir acı olduğunu biliyorum. Yüreğinizi ferah tutun. Çünkü siz evlatlarınızı ebediyete, Allah'ın cennetine uğurladınız. Bizim ‘Şehitler ölmez’ sözü sadece bir slogan değildir. ‘Şehitler ölmez’ sözü, Allah'ın sözüdür. Bizleri yoktan var eden Rabbimizin sözüdür. Sizin evlatlarınız bu vatanı vatan kılan, bu milleti millet kılan değerler uğruna canlarını verdiler. Allah onları Sevgili Peygamberimizle, onun ashabıyla, Bedir'de Uhud'da can veren arkadaşlarıyla birlikte, Malazgirt’te, Çanakkale'de can veren şehitlerimizle haşreylesin” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her yıl ramazan ayında bir tema üzerinde durduklarını bu yılki temanın ise ‘Üzerinde Her Canın Hakkı Var’ olarak belirlediklerini kaydeden Başkan Görmez, “Bu toprağa verdiğimiz her şehidin, bu milletin her ferdi üzerinde hakkı var. Bu toprağa verdiğimiz her şehidin bu milletin üstünde hakkı var. Onların haklarını ifa etmenin yolu, onların uğruna can verdikleri değerlere sıkı sıkıya bağlı kalmaktır. Geride bıraktıkları ailelerine, yakınlarına sahip çıkmaktır. Şehit ailelerimizin bize ihtiyacı yok. Ancak bizim bu hakkı yerine getirmek gibi bir vazifemiz var. Kalbinizi ferah tutun. Evlatlarınızı yüce değerler uğruna Rabbimizin cennetine gönderdiniz. Allah kalbinize sekinet versin. Allah yüreğinizi yakan o acıyı sökecek kevser suyunu yüreğinize serperek ferahlatsın. Allah sizlere uzun ömürler ihsan etsin” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl iftar sofrasında şehit yakınları ve gazilerin ‘umre’ talebini bu yıl gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Görmez, “Geçen sene burada iftar soframızda bizden ‘umre’ talebinde bulunmuştunuz. Hamdolsun bu sözü yerine getirmiş olarak huzurunuzda bulunuyorum” şeklinde konuştu.

Şehit yakınları ve Gazilere Hac  Müjdesi…

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, iftar programındaki konuşmasında şehit yakınları ve gazilere hac müjdesi verdi.

Hac ibadeti için bu yıl ilk defa ve bundan sonraki yıllarda şehit yakınları ve gazilere öncelik tanınacak. Başkan Görmez, şehit yakınları ve gaziler için verdiği bu büyük müjdeyi şu sözlerle ifade etti;

“Bu sene ve bundan sonraki yıllarda hac ibadetinde şehit ailelerine öncelik tanınacak. Şehit aileleri bize müracaat ettiklerinde biz onlara öncelik tanımayı bir vazife addediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Suudi Arabistan Kralına bizzat konuyu ifade ederek bunun kendisi ve milletimiz için çok önemli bir vazife olduğunu ifade ettiler. Onlar da bunu kabul ettiler. İnşallah bundan sonraki yıllarda da aynı şekilde herhangi bir şehidimizin anne babası, eşi bize müracaat ettiği zaman onlara öncelik tanıyacağız.”