Ramazan'da Umre Coşkusu

8 Haziran 2017 Perşembe

Yapanların sözcüklere sığdıramadığı bir deneyim olan umre ziyareti, Ramazan ayında idrak edilince daha ayrı bir anlam kazanıyor. Binlerce kişiyle birlikte yapılan iftarlar, kılınan namazlar, teravihler umre ibadetinin de feyzini arttırıyor… İşte rahmet ayı Ramazanda umre ibadeti…

Yeryüzünün en emin beldeleri Mekke ve Medine. Bir de bu kutsal topraklara ramazan ayında gidilirse, bu duygular daha da yoğunlaşıyor. Umre ibadetinin, rahmet ve mağfiret dolu bir ayda gerçekleşmesi ibadetlerin feyzini de artırıyor.

Umre ziyaretçileri bu keyfi şu sözlerle açıkladı:

“Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen müslümanlarla birlikte tavaf ediyoruz tavaf aslında hayatın ta kendisi tavaf günahlarla yüzleşme. Ucu bucağı olmayan sofralar, binlerce kişinin omuz omuza durduğu namazlar, teravih, teheccüd, sahur derken ramazan ayı dolu dolu geçiyor.”

“Allah meleklerine gökyüzünde tavaf ederken dedi ki benim kullarım yeryüzünde beytimi tavaf etsin pervaneler gibi dönsün dedi biz de Allah’ın izniyle pervaneler gibi dönmeye geldik buraya.”

Mekke ve Medine’de ramazan umresine gidenler, bu kutlu ibadeti idrak etmenin mutluluğunu kelimelere sığdıramıyor.

“İbadet etmekten zevk alıyorum Allah’a şükürler olsun iyi ki gelmişim buraları görmüşüm yani gelmek isteyen bütün ümmeti Muhammed’e kalbinde hardl tanesi kadar iman olan bütün Müslüman kardeşlerimin buraya gelmesini tavsiye ederim yani borç olsun akrabasından alsın burasını anlatamam ben gecede iki saat uyuyoruz ibadet ediyoruz ama yine de doyamıyoruz.”

“İki üç defa gelenlere kızıyordum diyordum ki niye bir kere üzerinize farz olanı yaptıktan sonra o şekilde söylediğim kişilere şimdi özür diliyorum çünkü burada yoğun bir aşk var, bir sevgi var, muhabbet var bu aşk bildiğimiz kelimelerden muhabbetlerden değil Allah aşkı…”

Ramazan umresi için kutsal topraklara giden müslümanlar bayramı idrak edip ziyaretlerini tamamladıktan sonra memleketlerine dönecekler.