Şevval Orucunun Önemi

3 Temmuz 2017 Pazartesi

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayının ardından Şevval ayı başladı. İslam alimleri, bir ay boyunca oruç tutan bedenlerin normal hayata sağlıklı bir şekilde adapte olabilmeleri için şevval orucu tutmalarını tavsiye ediyor. Peki Şevval Orucu nedir? Ne zaman ve kaç gün tutulur?

Ramazan boyunca kazandığımız maneviyatı sürdürebileceğimiz yeni bir zaman dilimine girdik. Bu maneviyatı korumanın en iyi yolu ise şevval orucunu tutmak…

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Doç. Dr. Cenksu Üçer Şevval ayının önemine dair şunları söyledi.

“Ramazan’dan sonra Şevval’i de tutan sanki bir yılı oruç tutmuş gibi sevaba nail olur mahiyetinde bir takım metinler var. O çerçevede o metinleri geleneğimiz iyi anlamış hakikaten şevval orucunu tutmak konusunda çok büyük bir iştiyak var toplumumuzda.”

Şevval ayında 6 gün oruç tutmak peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) hiç terk etmediği bir sünnet…

“Şevval ayında 6 gün Ramazan’dan sonra, 6 gün oruç tutmak nihayetinde sevap bir ibadet olarak geleneğimizde yer almış Hazreti Peygamber’in tavsiyelerinde yer almış bir ibadet şevval orucu.”

Şevval orucu bir ay boyunca oruç tutan müminlerin sağlıklı bir şekilde normal hayata adapte olmalarına da yardımcı oluyor…

“Şevval orucunu bön şöyle görüyorum. Sanki oh be Ramazan’dan kurtulduk dememek adına, belki hürmeten biraz da vücudumuzun o alışkın olmuş olduğu o seyri devam ettirmek anlamında. Kazandığımız o güzellikleri devam ettirmek anlamında mutlak surette Peygamberimiz’in tavsiye ettiği ve bizim geleneğimizde de insanımızın da hassasiyetle tuttuğu bir oruç bu.”