Şırnak Din Görevlileri Buluşması

20 Kasım 2017 Pazartesi
Şırnak Din Görevlileri Buluşması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Şırnak'ın il ve ilçelerinde görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarihinde bir ilkin gerçekleştirildiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına Prof. Dr. Huriye Martı'nın atandığını söyledi.

 

Toplantıda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, din görevlilerinin Kur’an’ı Kerim’de, içinizden iyiliğe ve hayra çağıran ve kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun diye emrettiği ümmetin  bir parçası ve bunu yerine getirme vazifesinin de Hz Peygamberden bir emanet olduğunu söyledi.

 

Din görevlisinin taşıması gereken çok önemli vasıflar olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Din görevlisinin yaptığı işin peygamber mesleği olduğunun her zaman farkında olması gerekir. Bunun için olmazsa olmazımız, aşkımız heyecanımız samimiyetimiz olmalıdır. İhlas ve samimiyet olmadan bu vazife yapılmaz” dedi.

 

Başkan Erbaş, her bir din görevlisinin örnek bir hayat sergilemesi gerektiğini vurgulayarak, “Bizler gençlere, çocuklara muallimlik yapıyoruz. Bizler namaz kıldırdığımız insanların, Kuran kurslarındaki öğrencilerimizin  öğretmeniyiz, muallimiyiz. Bizler toplumun en güvenilir insanları olmalıyız. Bizler toplum içerisinde saygınlığımızla, güvenilirliğimizle gençlerimizin, çocuklarımızın örnek aldığı kişiler olmalıyız” diye konuştu.

 

Din görevlisinin Kur’an’ın lafzına ve mealine hakim olmasının önemine işaret eden Başkan Erbaş, “Bilgi sahibi olmalıyız. Hikmet sahibi olmalıyız. Bunun için iyi bir okuma planına sahip olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığına aidiyet bilincine ve Vazife şuuruna vurgu yapan Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

 

“Sabır, tahammül bizim vazifemizde asla taviz vermeyeceğimiz vasıflarımızdır. Sabır olmadan olmaz. Halkımızın acı ve tatlı günlerinde her zaman yanında olacağız. Hiç bir zaman halktan uzaklaşmayacağız. Görevimize tam sadakat ile bağlı olacağız."

 

4-6 yaş Kuran kurslarımız, ihtiyaç odaklı Kuran kurslarımız var. Ev ev dolaşıp insanlarımızı Kur'an öğrenmeye çağıralım, ‘gelin size Kur’an öğretelim’ diyelim. İhtiyaç odaklı Kuran kurslarımız var, cami derslerimiz var, buralara katılan insanların sayısını arttırmalıyız. Bu çalışmalar, hem bizi hem de cemaatimizi yetiştiriyor”

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ

 

‘Şırnak Din Görevlileriyle Buluşma’ toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bugün Diyanet İşleri Başkanlığımızın önderliğinde Türkiye'de bütün illerde uygulanacak olan bir projenin ilkinde, Şırnak'ta siz değerli din görevlilerimizle birlikteyiz" dedi. 

 

Din görevlisinin taşıdığı sorumluluğun önemine işaret eden Başkan Yardımcısı Bozdağ, “FETÖ terör örgütü, DEAŞ terör örgütü, PKK terör örgütü gibi bütün terör örgütlerine karşı bu dinin aydınlık yüzünü anlatacak olanlar sizlersiniz" diye konuştu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Diyanet Akademisi adı altında bir akademi kurmayı planladığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, konuşmasında şu başlıklara değindi:

 

“Diyanet Akademisi Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ve Diyanet Eğitim Merkezleri olarak iki bölümden oluşacak. Dini Yüksek İhtisas Merkezleri müftülerin, vaizlerin ve özel ihtisas gerektirenlerin eğitim ve öğretimini yapacak. Diyanet Eğitim Merkezleri, imam hatip, Kur'an kursu öğreticisi ve müezzin-kayyımların adaylık ve meslek içi eğitimlerini yapacak. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra belli bir süre buralarda eğitim ve öğretim almayanlar doğrudan imam hatip kadrolarına, Kur'an kursu öğreticisi kadrolarına, müezzin-kayyım, vaiz ve müftü kadrolarına atanamayacaklardır.

 

Önümüzdeki günlerde imam hatip, Kur'an kursu öğreticisi ve müezzin-kayyım alım sınavı ilanına çıkıyoruz. Rakamları şimdilik açıklamıyorum, inşallah bu ayın sonuna doğru açıklayacağız ve boş olan kadroları dolduracak önemli bir adımı atacağımızı buradan bütün Türkiye kamuoyuna duyurmak istiyorum.

 

Bütün illerde il müftü yardımcılarından en az bir tanesi bundan sonra kadın olacaktır. Büyükşehirlerde belki daha fazla ama bütün illerde bir tane de kadın müftü yardımcısı atamasını gerçekleştireceğiz. Kadın vaizlerin sayısını da atıracağız, Kur'an kursu öğreticilerinin sayısını da artıracağız.”

 

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Başkan Erbaş'ın yanı sıra Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Şırnak il Müftüsü Ramazan Tolan ve çok sayıda din görevlisi katıldı.