Çamlıca Camii’nde Sona Gelindi

17 Kasım 2017 Cuma

Çamlıca camii’nin tamamlanması için artık aylar sayılıyor…İstanbul’un gözbebeği, Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük camisi; 6 minareli Çamlıca Camii’nde sona yaklaşılıyor.

Yüzde 90’ı tamamlandı, 2018 içinde hizmete açılması bekleniyor

Yapımına 6 ağustos 2013 yılında başlanan ve inşaatının yaklaşık %90’ı tamamlanan Çamlıca Camii’nde, 1000 kişi aralıksız çalışıyor ve çalışmaların 2018 yılında tamamlanıp ibadete açılması planlanıyor.

Görkemli mimarisiyle istanbul'un her noktasından rahatlıkla görülebilen Çamlıca Camii'nin, megakentin yeni simgelerinden biri olması bekleniyor.

İstanbul’a çok hâkim bir noktada Çamlıca tepesinde 125 bin metrekarelik bu alanda inşa edilen Çamlıca Camii’nde çalışmalar tamamlandığında 55 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek.İstanbul, sadece bir cami değil dev bir külliye de kazanacak. Müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu ve sanat atölyesinin de yer aldığı külliyenin kaba inşaatı tamamlandı. İşlemeler ve hat sanatı çalışmaları yapılıyor.

İmanın şartlarını temsilen 6 minareli inşa edilen Çamlıca Camii’nin, üç şerafeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 1071 metre; iki şerafeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde. 72 metre yükseklikteki ana kubbe İstanbul'da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi ise İstanbul'u simgeliyor.

Caminin içinden görüntü alınmasına izin verilmiyor.. Açılış gününe özel, sürpriz, muhteşem bir süsleme ve dekorasyon yapıldığı biliniyor.. İç mekana ilişkin bir başka bilinen nokta ise kubbeye, 16 türk devletine ithafen 16 esmaül hüsna yazılması… Kubbeyi taşıyan kemerlere ise Fetih Suresi işlendi.

Çamlıca Camii’nde ana kubbenin üzerindeki 3 metre genişliğinde, 7 metre yüksekliğinde ve 4,5 ton ağırlığındaki alem de dünyanın en büyük alemi olma özelliğini taşıyor.

Ve son bir not… çamlıca külliyesi, muhtemel bir istanbul depreminde barınma ihtiyacını karşılama amaçlı olarak da inşa edildi.