Afrika ülkesi Somali açlığın pençesinde. Acil gıda yardımına ihtiyaç duyulan ülkedeki kriz, 6 milyon 200 bin insanı, yani ülke nüfusunun yarısından fazlasını tehdit ediyor. Son yılların en büyük kıtlık ve açlık felaketiyle boğuşan ülkede Birleşmiş Milletler son 48 saatte 110 kişinin öldüğünü duyurdu. Ülkeye yönelik organize edilmesi planlanan yardım kampanyasına en büyük destek Türkiye’den geldi.

Somali'de insani durum giderek kötüleşiyor. Yaklaşık 26 yıldır süren iç savaşın neden olduğu zor koşullarda hayat mücadelesi veren Somali halkı, 2011'de on binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kuraklık felaketinden sonra yeniden benzer büyüklükte bir krizle karşı karşıya kaldı.

Geçen hafta kuraklık sebebiyle "Ulusal Felaket" ilan edilen Somali’de, son 48 saatte 110 kişinin açlıktan öldüğü açıklandı. Birleşmiş milletler, ülke nüfusunun neredeyse yarısına tekabül eden 6,2 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu belirtirken, 2,9 milyon kişinin de "acil yardıma muhtaç" olduğunu bildirdi.

Ülkeye uçak dolusu su, gıda ve ilaç gönderilmesi için internet üzerinden kampanya başlatıldı. Temel insani ihtiyaçların karşılanması için gerekli rakamın yaklaşık 450 milyon dolar olarak açıklandığı Somali için toplanacak yardımları ulaştırmak için.

Somali’ye, 2011’den bugüne kadar AFAD koordinasyonunda, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı, TİKA, Türk Kızılayı ve diğer ilgili kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle, içerisinde 43 bin 946 ton gıda, 103 bin 806 parça giyim, 2 bin 20 barınma malzemesi, 48 prefabrik ev, 154 konteyner, 12 bin 400 battaniye ile 649 ton tıbbi malzemelerin de bulunduğu ve toplam ağırlığı 61 bin 6 ton olan insani yardım yapıldı.