Srebrenitsa Soykırımının 23. Yılı

12 Temmuz 2018 Perşembe
Srebrenitsa Soykırımının 23. Yılı

Avrupa’nın göbeğinde yaşanan en büyük trajedilerin başında gelen Srebrenitsa soykırımının 23’üncü yılında, Bosna Hersek’te anma etkinlikleri düzenlendi. Sırp ordusunun katliamlarında öldürülerek toplu mezarlara gömülen 35 kurbanın cenazesi daha şehitliğe taşındı. Bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bu tür insanlık suçlarının tekrarlanmaması için hep birlikte mücadele edeceğiz.” dedi.

Toplu mezarlardaki 35 Boşnak Müslümanın cenazesi daha anıt mezara defnedildi

Bundan tam 23 yıl önceydi. Avrupa ikinci dünya savaşının ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisine sahne oldu. 1995’teki Bosna savaşı sırasında sırplar sadece birkaç gün içerisinde 8 binden fazla masum müslümanı katletti. Srebrenitsa’da yaşanan acılar bir kez daha tazelendi, yürekler yandı.

Srebrenitsa'nın 11 temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından, bm bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar Sırplara teslim edilmişti. BM garantörlüğünde, silahlarını bırakarak teslim olan boşnaklar, Hollanda askerlerinin kasıtlı olarak bölgeden çekilmesiyle bir bir katledildi. En az 8 bin 372  boşnak, ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda öldürüldü. Katledilen boşnaklar toplu mezarlara gömüldü. 

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor. 35 soykırım kurbanı için de bu yıl cenaze töreni düzenlendi.

Gül: Trajediye göz yuman herkes tarih önünde failler kadar sorumludur

6 bin 575 kurbanın mezarının bulunduğu Potoçari anıt mezarında düzenlenen anma törenine Türkiye’den Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de katıldı. Bosna Hersek’te bugün bir kez daha şehitlikler doldu, taştı. Anıt mezarlığa taşınan yeşil çuhaya sarılı tabutların başında hüzün hakimdi. Defnedilen cenazelerin yakınları, tabutlarının başına gelerek sevdiklerine son kez veda etti.

35 kurbanın en genci öldürüldüğünde 16 yaşında olan Vesib İbric, en yaşlısı ise 71 yaşındaki Sahin Halilovic’ti. Orman yolunda eşi ile öldürülen 6 aylık hamile Remzija Dudic de vardı kurbanlar arasındaydı. Yaklaşık 10 bin kişi hep birlikte cenaze namazı kıldı. Dualar edildi. Srebrenitsa soykırımında hayatta kalmak isteyen Boşnak sivillerin kullandığı orman yolunda düzenlenen "Barış Yürüyüşü"de Potoçari Anıt mezarlığı'nda tamamlandı.

Erdoğan: Bu tür insanlık suçlarının tekrarlanmaması için mücadele edeceğiz

Srebrenitsa katliamıyla ilgili cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan da bir mesaj yayımladı; “23 yıl önce avrupa'nın gözü önünde yaşanan, tarihin en utanç verici hadiselerinden biri olarak gördüğüm Srebrenitsa soykırımında şehit olan Bosnalı kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu tür insanlık suçlarının tekrarlanmaması için hep birlikte mücadele edeceğiz. “