Suriye’de Ateşkes Bilmecesi

20 Eylül 2016 Salı

Suriye’de Türkiye’nin çabalarıyla kurban bayramında ilan edilen ateşkes Esed rejimi tarafından tam 254 kez ihlal edildi, dün itibariyle de sona erdirildi. Amerika, Suriye rejimine tepki gösterdi ve bizim muhatabımız Rusya açıklamasında bulundu. Gece saatlerinde Esed helikopteriyle vurulan insani yardım tırındaysa 20 araç yandı, 12 kişi de hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletlerin 71. Genel görüşmelerinde müzakare edilmeye başlanan Suriye meselesinden bir sonuç alınmaya ihtimaliyse, gerilen Rusya- ABD ilişkilerine bakılırsa zor görülüyor. 

Suriye Rejimi Ateşkesi Bitirdiğini İlan Etti, Amerika Rejime Tepki Gösterdi

Suriye’de kurban bayramının ilk günü saat 18.45 itibariyle başlayan 7 günlük ateşkes ABD ile Rusya arasındaki görüşmeler sonucunda 2 gün daha uzatılmıştı. Bu süre boyunca, ateşkes Rusya destekli rejim güçleri tarafından 34 ayrı bölgede tam 254 kez ihlal edildi. Suriye rejimi dün ise ateşkesi sona erdirdiklerini açıkladı. Açıklamaya ABD’den sert tepki geldi. Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye ordusunun medyaya demeç vermesini eleştirdi ve öncelikle ateşkesi müzakere eden taraflarla konuşulması gerektiğine dikkati çekti.

Esed İnsani Yardım Konvoyunu Vurdu, 12 ölü

Esed yönetiminin ateşkesi sonlandırma açıklamasından sadece bir kaç saat sonra Halep kentine bağlı Urum El-Kubra bölgesindeki insani yardım kafilesine saldırı düzenlendi. Rejime ait helikopterlerce vurulan ve kimi kaynakların Suriye Kızılayına ait olduğunu ileri sürdüğü 20 kamyon yandı. Saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, insani yardım konvoyuna yapılan saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttu ve “Moskova’yla işbirliğini gözden geçireceğiz” dedi. Rusya ise konuyla ilgili sessiz kaldı.

Suriye krizi, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun da gündeminde. Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Koordinatörü Riyad Hicab, kurulda bakanlar seviyesinde yapılan görüşmeye katıldı ve Suriye’deki krizin esed rejimi değişmeden mümkün olmayacağını söyledi.