Suzeni Ustaları...

29 Kasım 2021 Pazartesi
Suzeni Ustaları...

Suzeni Ustaları...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Ayinesi İştir Kişinin" programında suzeni sanatı ele alındı. 

Geleneksel işlemeler arasında yer alan suzeni tekniği 18. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı Sarayında uygulanan işleme tekniklerinden, elde suzeni tekniğinin yapımında iğne veya tığ kullanılıyor ve renkli iplikler ile desenin yüzeyi işlenerek doldurulması ile oluşturuluyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Fatma Sema Tekerek, suzeni sanatına ilişkin bilgiler verdi. 

Sanatın hakikati arama yolculuğunda insana rehber olduğunun vurgulandığı programda konuşan Tekerek, şu ifadelere yer verdi:

"Sevgi dolu olmak, sabırlı olmak gerekiyor. Öğrencilerinizle de bunu paylaşıyorsunuz. O zaman öğrenciler sadece bir iş, bir sanat öğrenmekle kalmıyor. Birlikte olmanın, bazı maneviyatları paylaşmanın zevkine varıyoruz. O nedenle farklı bir bakış açısı gelişiyor insanda. Hayata ve tabiata bakışı değişiyor insanın. Eşyaya bakışı değişiyor insanın. Hep sevgiyle, hürmetle bakıyor. Eşyaya dokunurken incitmeye korkuyorsunuz. Öyle bir hassasiyet oluşturuyor. Esmalar, kainattaki yansımalardır. Bence bu sanatta da 'Es- Sabur' esması, 'İkram' esması, 'El Vedud' esması, 'Cemil' esması sanatın en önemli noktasıdır. Allah Cemil'dir. Tecelli eder Cemal olur."   

"Ayinesi İştir Kişinin" her Cumartesi saat 21.00'de Diyanet TV'de...