TDV’nin Kurban Organizasyonu

3 Ağustos 2018 Cuma

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın vekalet yolu ile kurban bağış organizasyonlarının tanıtımı çerçevesinde Erzurum ve Bayburt’taydı. “Fetö kurban paralarıyla ABD’de seçim kampanyalarını destekledi” diyen İşliyen, kurban bağışlarında vatandaşların, güvenilir ve şeffaf kuruluşları tercih etmelerini istedi. İşliyen’in “Yaptığınız bir bağış veya kestiğiniz bir kurban, ülkemizin ayakta durması için yapılan bin dua olarak bize geri dönüyor” sözü çarpıcıydı. 

İşliyen: Fetö kurban paralarıyla ABD’de seçim kampanyalarını destekledi

Fetullahçı terör örgütünün kurban bağışı üzerinden yaptığı istismara dikkat çeken işliyen, fetö’nün kurban kavramını kirlettiğini belirtti;

"Neredeyse imamı bile cami imamı vasfıyla, nitelemesiyle kullanabilir hale geldik. O kavramlardan en çok kirlenenlerden bir tanesi kurban kavramı oldu. Sınıfta öğrencilerin Hazreti Peygamberin (s.a.s) muhabbetinden istifade etmek suretiyle 'hadi çocuklar 5'er, 10'ar lira getirin hep beraber hazreti peygambere bir kurban keseceğiz.' diye çocuklarımız seferber edildi. O çocuklarımızın harçlıklarından artırıp biriktirdikleri 5'er, 10'ar ve 20'şer lira amerika'da filan adayın seçim kampanyasına destek olarak dönecekmiş, onu bilemedik."

Fetö’nün Türkiye’ye yaşattığı acıları hatırlatan işliyen, bu tür yapılara karşı artık daha dikatli olunmasını istedi. 

İşliyen: Biz hata yapamayız, biz dünyevileşemeyiz, biz istismar edemeyiz

“Bizim çocuklarımız. Bizim çocuklarımızın daha içe dönük, daha kapalı daha sönük ve zeki olanlarını fetö adı altında dershaneler ile okullarla bir araya topladılar, bir gecede devletin tankını, topunu, tüfeğini, helikopterini, uçağını bu devletin insanına, vatandaşına, askerine, polisine sıkar ve kullanır hale gelen teröristler yaptılar. Onlar da bizim çocuklarımızdı, toplu imhaya maruz bırakıldılar. Neden, biz yeteri kadar olmadığımızdan dolayı."

Türkiye’nin mazlum coğrafyaların umudu olduğunu hatılatırken,”oradaki müslüman kardeşlerimizi de düşünerek, hata yapma lüksümüz olmadığının bilince olmalıyız” dedi.

’Bir kurbanınız bu ülkenin ayakta durmasını sağlayan bin dua olarak geri dönüyor’’

“Dünyanın dört bir tarafından bu ülkeye, devlete ümit bağlayan yetimin, garibin, yoksulun, fakirin muhtacın ve mazlumun başını yere eğdirmeye hakkı yoktur. Biz hata yapamayız, biz dünyevileşemeyiz, biz istismar edemeyiz. Başkasının yaptığının karşılığı bir günah olursa bizim yaptığımızın karşılığı belki bin günah olarak bize döner."

Kurban ibadetinde paylaşma ve dayanışmanın da öneminin ortaya çıktığını belirten Diyanet İşleri Başkanı Burhan İşliyen, vekaletle kesimlerde kurban bağışı yapılacak adreslerin güvenilirliğinin arıştırılmasını istedi.  Diyanet ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın kurban kampanyasına olan güvenin altını çizdi.