TDV'den 'Bir Damla Hayat'

14 Nisan 2017 Cuma

Türkiye Diyanet Vakfı, ''Bir Damla Hayat'' projesi kapsamında susuzluk çeken ülkelere su kuyuları açmaya devam ediyor. Son olarak Gana, Burkina ve Gazze’de; güneş enerjisiyle çalışan su kuyuları açıldı. Böylece bu bölgelerde 25 yıl boyunca sağlıklı su sıkıntısı yaşanmayacak. Temiz içme suyu sıkıntısının yaşandığı Afrika; Türkiye Diyanet Vakfı’nın “Bir Damla Hayat Projesi” kapsamında güneş enerjisiyle çalışan su kuyularına kavuştu. 

Gana, Burkina Faso ve Gazze’ye Güneş Enerjisiyle Çalışan Su Kuyuları Açıldı

Gana'nın başkenti Akra'ya yaklaşık 350 kilometre uzaklıkta bulunan bölgelere 6 adet su kuyusu açıldı. 10 ton su kapasitesine sahip kuyular 25 yıl boyunca, bölge halkının temiz içme suyu ihtiyacını giderecek. 

Vakıf, bir başka Afrika ülkesi olan Burkina Faso’nun Komsilga ve Zingedsee bölgelerine de 30 bin kişiye temiz su sağlayacak kuyular açtı. Ayrıca filistin’in gazze kentine de 7 adet temiz su kuyusu kazandırıldı.

TDV’nin açtığı tüm bu kuyular güneş enerjisiyle çalışıyor. Güneş panelleri sayesinde elektrik üretiliyor ve depolanan elektriklerle gün boyu kuyulardan su temin edilebiliyor. 

İçinde depoları da olan su kuyuları, filtreleme sistemiyle tertemiz sağlıklı su sağlıyor…