Türk Dünyası Camii

28 Mayıs 2018 Pazartesi
Türk Dünyası Camii

Türkiye resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla 5 kıtada, onlarca ülkede müslümanlara yardım ve desteğini sürdürüyor. Bu yardımlarda, sömürü ve geri kalmışlığın pençesindeki Afrika'nın yanısıra, soydaşlarımızın yaşadığı bölgelere öncelik veriliyor. Bunun bir örneği de Kırgızistan’da gerçekleşti. “Türk Dünyası Camii” inşa edildi. 

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nın yaptırdığı cami Osmanlı mimarisini taşıyor

Burası Kırgızistan’ın tatil merkezi olana bulunan Çolpon-Ata şehrine bağlı bulan-Sögöttü beldesi. Bölgenin ihtiyacı olan cami için türk dünyası belediyeler birliği yardıma koştu. Birlik tarafından Issık Göl bölge yönetiminin talebi doğrultusunda, Osmanlı mimarisinin özelliklerine sahip bir cami yaptırıldı.

220 kişinin aynı anda ibadet edebileceği caminin inşaatı kısa sürede tamamlandı ve törenle hizmete açıldı. Kırgızistan Başbakanı Danışmanı Ashat Akibayev Türkiye'ye teşekkür etti. "İnşallah bu cami halk arasındaki birliğin simgesi olur." dedi.

Kur’an tilaveti duaların ardından camide ilk namaz kılındı. Türk belediyeler birlği Kırgızistan’da birçok alanda işbirliği ve dayanışma çalışması yapıyor.