Türkiye’nin Afrika’ya Yardım Eli

13 Şubat 2018 Salı

Mazlum kıta Afrika’nın fakir çocukları için harekete geçen gönüllü Türk doktorlar, binlerce kilometre ötede, sadece Müslüman kardeşlerimize değil, tüm ihtiyaç sahiplerine sağlık hizmeti götürüyor. Manevi anlamı büyük o çalışmanın birini de Etiyopya’da yaptılar. Binlerce kişinin sağlığına kavuşmasına vesile oldular.

Gönüllü Türk doktarlar Afrikalılara umut oldu.

3 yılda Afrika'nın çeşitli ülkelerindeki 15 binin üzerinde ihtiyaç sahibine sağlık hizmeti ulaştıran tüm Afrika'nın dostları derneği, geçtiğimiz ay Etiyopya’daydı.

Gönüllü doktorlar belki de birçoğu ilk defa doktor gören Etiyopyalı kardeşlerimize sağlık taraması yaptı.

Türkiye’den yanlarında götürebildikleri tıbbi malzeme ve ilaçlarla 5 bin 348 kişiye, aile hekimliği, genel cerrahi, kadın doğum, kulak burun boğaz, üroloji, diş tedavisi imkânı sunan gönüllüler, 143 kişiyi ameliyat etti. Yerel personel de Türk doktorlara yardımcı oldu.

Resmi rakamlarda daha az gösterilse de, yarısından fazlası müslüman olan Etiyopya’da Türk doktorlar din ayrımı yapmıyor. Ancak ülkedeki müslümanlar için diğer hastanelerin aynı tavrı göstermemeleri dikkat çekici.

Ülkede, Osmanlı zamanında atılan dostluk tohumları ve onu sürdüren Türkiye’ye karşı sevgi çok büyük.

Afrika ülkelerine beklentisiz yardım gönüllürinden oluşan tüm Afrika’nın dostları derneği, sağlık desteğinin yanı sıra 50 Afrikalı öğrenciye burs veriyor, Türkiye’de staj görmek isteyenlere de imkan sağlanıyor.