Türkiye’den Ekvador’a Yardım Eli

28 Nisan 2016 Perşembe

Türkiye, 7.8 şiddetindeki depremle yıkılan Ekvador’a yardım elini uzattı. AFAD ekipleri depremzedeler için hijyen ve gıda malzemelerinden oluşan yardım kolileri hazırladı. Ekvador İçişleri Bakanı Serrano, “Türkiye’nin bize yardım etmesini çok önemsiyoruz” dedi. 

Bilanço Acı: 654 Ölü, 16 Bin 601 Yaralı 

Güney amerika ülkesi ekvador, 16 nisan’da büyük bir depremle sarsıldı, ardından gelen artçılar kayıpları artırdı. Son rakamlara göre, ülkede 654 kişi hayatını kaybetti, 16 bin 601 kişi yaralandı. Arama - kurtarma çalışmalarının sürdüğü Ekvador’dahala kendilerinden haber alınamayanlar da var. 

Aşırı yağışlar, deprem felaketinden en çok etkilenen kuzey sahil kesiminde heyelanlara yol açıyor. Yollar kapanıyor, yardımlar afet bölgelerine çok geç ulaştırılabiliyor. Yardımları taşıyan araçlar zaman zaman 7 kilometreyi bulan kuyruklar oluşturuyor. Ekvador’un uluslararası kamuoyuna yaptığı acil yardım çağrısına ilk karşılık veren ülkelerden biri türkiye oldu. 

Afad Yardım Ekipleri, Toplam 3 Bin Koli Gıda ve Hijyen Malzemesi Dağıtacak

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı- AFAD, ekvadorlu depremzedeler için hijyen kiti ve gıda kolileri hazırladı. Koliler, Ekvador güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde oluşturduğu kamplarda dağıtılacak.Türkiye’nin yardımları, önümüzdeki aylarda da sürecek. 

Ekvador İçişleri Bakanı Serrano: Türkiye’nin Yardımlarını Çok Önemsiyoruz

Ülkesinde yaklaşık 10 bin kişinin evlerini kaybettiğini, her türlü yaşamsal malzemeye ihtiyaç duyduklarını söyleyen Ekvador İçişleri Bakanı Jose Serrano, Türkiye’nin yardımlarını çok önemsediklerini belirtti. Bakan, “dünyanın ekvadorluların yanında olduğunu bilmek çok gurur verici. Bunun için Türkiye’ye çok teşekkür ederim” dedi.

Türkiye’nin yanısıra dünyanın çeşitli noktalarından ulaşan yardım kuruluşları, Ekvador’da asker ve polis nezaretinde yardım dağıtıyor. Birleşmiş Milletler, deprem mağdurları için uluslararası toplumun 73 milyon dolarlık bir fon oluşturması gerektiğini belirtiyor.