12 Yaşındaki Filistinli Mahkum

28 Nisan 2016 Perşembe

Filistinliler, asılsız suçlamalarla gözaltına alınıyor, sorgulamalardan geçiriliyor ve aylarca israil hapishanelerinde tutuluyor. İsrail güvenlik güçleri, gazeteci, aktivist, kadın ve hatta çocuk demeden herkese kelepçe vurarak koca bir ülkeyi açık hava hapishanesine çeviriyor.

Dima El Vavi, 3 Ay Boyunca Gördüğü Zulmü Anlattı

İsrail polisinin son kurbanlarından biri 12 yaşındaki filistinli Dima El Vavi. Küçük kız, üzerinde bıçak bulundurduğu gerekçesiyle darp edilerek gözaltına alındı. Günlerce sorgulandı; "Sorgu esnasında bana 'Hamascı mısın, Fetihçi misin?' diye bağırdılar. Hiçbir şey söylemedim. Sorgucuların biri gidip biri geliyordu. Hepsi bağırarak aynı soruyu soruyordu: 'Hamascı mısın, Fetihçi misin?' sonunda 'Yeter artık hamas' demek zorunda kaldım."

İsrail Hapishanesi, Yürümesinde ve Psikolojisinde Hasar Bıraktı

Dima 3 ay hapishanede tutulduktan sonra tahliye edildi. Ne ailesi ne de kendisi, yaşadıkları şoku üstünden atamadı. Tahliye edildikten sonra filistinli kızın ilk sözleri “tekrar tutuklanmaktan korkuyorum” oldu. Küçük kızın babası İsmail El-Vavi, yaşadıkları acıyı ifade etti;

"Dima eskisi gibi normal olarak yürüyemiyor. Çünkü hapisteyken ayağında zincirle yürümek zorunda bırakıldı. Kızımı adeta başka bir çocuğa dönüştürmüşler. Onu psikoloğa ve doktora götürerek muayene ettireceğim."