Türkiye'den Endonezya'ya Yardım

12 Ekim 2018 Cuma

Deprem ve tsunami felaketiyle sarsılan Endonezya’ya Türkiye’nin yardım çalışmaları sürüyor. Türkiye Diyanet Vakfı, milletimizin yardım elini felaket bölgesinin en ücra köşesine ulaştırdı. TDV,  daha önce insani yardım ulaştırılamayan Limpoa’da felaketzedelere gıda ve temizlik malzemeleri yardımı yaptı.

28 Eylül’de Endonezya’nın Sulawesi adasında meydana gelen 7.5’lik deprem ve tsunami felaketinin ardından, 2045 kişi hayatını kaybetti,  özellikle Donggala ve Palu şehirleri tam bir savaş alanına döndü. Tamamen enkaza dönüşen felaket bölgesine yardım çalışmalarına Türkiye Diyanet Vakfı da katıldı.

TDV felaket bölgesinde, halen hiçbir yardımın ulaşmadığı Limpao’ya yardım elini uzattı.

Limpoa’da bin 40 aileye bir ay boyunca yetecek gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapıldı; "Burada gördüğünüz insanların tamamı normalde deniz kenarında yaşarken şu anda daha çok ormanlara çekilerek güvenli bölgelerde yaşam mücadelesi veriyorlar."

Endonezyalı kardeşlerimiz için diğer türk yardım kuruluşları da seferber. Afetzedeler için yardım malzemelerini taşıyan Türk Hava Kuvvetlerine ait c-130 tipi iki askeri kargo uçağı, ülkeye ulaştı.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, deprem ve tsunaminin vurduğu endonezya'da, 200 aileye çadır dağıttı. Endonezyalılar yardımlarından dolayı teşekkür ederek, Türkiye’ye dua etti.