Üstad Necip Fazıl Düzenlenen Panelde Anlatıldı

26 Nisan 2019 Cuma

Necip Fazıl Kısakürek’i anlatmak ve anlamak amacıyla Düzce’de özel bir program düzenlendi. 

Şiirleri dilden dili dolaşan, Türk edebiyatının önemli şairlerinden olan Necip Fazıl Kısakürek Düzce’de adına düzenlenen panelde anıldı. 12 şehirden gelen Anadolu Mektebi öğrencileri ve 40 panelistle “fikir, sanat, aksiyon necip fazıl” adlı panel düzenlendi.

Panel hakkında bilgi veren Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü:”Necip Fazıl bizim neslimizin yani 1960’ların sonunda üniversiteye başlayan insanlar için milletin sözcüsü yol göstericisi rehberidir. Büyük mücadeleyi başlatmış çok önemli gelişmeler ortaya koymuş bir insandır. Edebiyatın her dalında eserler vermiş, ama aynı zamanda bu toplumun farklı bir medeniyetin mensubu olduğunu kültürü çok derinden oluşturduğunu ve tekrar buluşturma yolunda bir yeni yol haritası sunmuş, ortaya koymuş bir büyük yazarımızdır. Toplumumuzun özellikle Aydın kesimin çok büyük kısmını etkilemiştir.”dedi.

Panelle ilgili görüşlerini paylaşan Üniversite öğrencisi Tülay Sakarya,”Ben bir üniversite öğrenci olarak açıkçası lise öğrencilerinin Necip Fazıl okurken zorlanacaklarını düşünüyordum. Ama bugün burada gördüm ki çok çok iyi metinler hazırlamışlar büyük bir zevkle okumuşlar bu anlamda çok mutlu oldum.”diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın yurtlarında kalan yaklaşık 2 bin öğrencinin katıldığı etkinlik öğrenci buluşmaları, tiyatro gösterileri ve okul panelleri gibi birbirinden özel etkinliklerle devam ediyor.

Düşüncelerini dile getiren Bosnalı Dajane Barusıc,”Ben Türk toplumun bir parçası olmadığım için Türk toplumunu, düşüncesini ve felsefesini tanımak ve Türk toplumunu büyük ölçüde etkileyen bir yazarı anlamak benim için ayrı bir heyecan, ayrı bir onurdu.”dedi.