Uzmanlardan Sosyal Medya Uyarısı

18 Nisan 2017 Salı

Bilinçsiz sosyal medya kullanımı, hayatımızdaki tüm sınırların ihlal edilmesi sonucunu beraberinde getiriyor. Üstelik bu ihlal evlilikleri de olumsuz etkiliyor. Peki, aile bütünlüğünün bozulmaması ve mahremiyetin ihlal edilmemesi için sosyal medya kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? 

“Aile Bütünlüğünün Zarar Görmemesi İçin Sınırlar Koyun”

"Sosyal medyanın olumsuz kullanımı her ne olursa olsun herşeyin her an ve izinsiz mahremiyet alanlarını da daraltacak sıkıntıya sokacak ölçüde ihlal edecek ölçüde paylaşılıyor olması ne yazık ki çiftin birbirine saygınlığını da zedelemeye başlıyor."

En özel anlar paylaşılıyor, kimi zaman aile içi tartışmalar bile o mecraya taşınıyor. Ailenin özelinin dış dünyaya sosyal medya yoluyla açılması, evlilikleri de olumsuz etkiliyor. 

"Bu ilanın gerekli gereksiz herkesle her yerde herkesle yapılıyor olması birazcık yorumun fazlalaşmasına neden oluyor ki biz de bunun fitne unsurunun kişilerin yorumlarının da size bir şekilde müdahil oluyor olması da bir yerden sonra tatsızlaştıran hale gelebiliyor. Belki siz ertesi gün çoktan sorununuzu hallettiniz ama sosyal medyadakiler unutmadılar hatta onu bir yerlere not aldılar."

Uzmanlar, aile bütünlüğünün zarar görmemesi için sosyal medya kullanırken sınırlar konulmasını tavsiye ediyor. 

"Birbirimizin hastalığını farketmiyoruz birbirimizin moral bozukluğunu farketmiyoruz birbirimizin manevi ihtiyaçlarını farketmiyoruz. Böyle yaşadığımız zaman az önce de ifade ettiğim o bir sürü ekranla birlikte yaşama durumu ne yazık ki evlilikleri de çatırdatmaya ve ilişkileri yıpratmaya bozmaya başlıyor. Sosyal medya bizim yıllar yıllar önceki ilkokul öğretmenimize yaklaştırırken yanımızda uyuyan eşimizden uzaklaştırıyor. Günlerdir çocuğuma nasıl olduğunu soramamışım ama sosyal medyadaki lise arkadaşımla konuşuyorum."

Uzmanlara göre herşeyden önce sosyal medyanın yapaylığı unutulmamalı. Paylaşımlarda iyi gösterilen örnekler üzerinden kıyaslama yapmak da doğru değil. Peki evliliklerin zarar görmemesi için sosyal medyayı hangi zamanlarda hayatımızdan çıkarmalıyız?

"Yatağa girerken değil, saat 12’den sonra değil, eşimle sohbet ederken değil, sofrada değil, çoğu zaman birçok aile ne yediğini hissetmiyor. Çünkü herkesin elinde telefon var. Hepimizin daha doğru kullanım için çaba göstermesi ve sınırlar koymayı bilmesi lazım. Evliliği devam ettiren unsur emek. Emek konusunda cimri kişiler karakter ve mizaçlarına yazık ki evliliği sürdürmekle ilgili bencil bir görünüm sergiliyorlar."

 

Şeyda Betül Kılıç – Psikoterapist